Dołącz do Edgeryders: Zostań lokalnym łącznikiem przy projekcie badającym samopoczucie Europejczyków. Oferujemy 5000 € za 6 miesięcy pracy.


#1

O co chodzi?

W Edgeryders, w ramach nowego projektu, badania i cyklu wydarzeń, zastanawiamy się, jak mieszkańcy Europy dbają o swoje zdrowie i dobrobyt.

Zapraszamy Cię do zorganizowania w Twoim mieście lokalnego wydarzenia, które odbędzie się pod koniec 2019 roku. Wydarzenie to będzie częścią globalnego festiwalu dla członków Edgeryders: sieci 5000 osób i organizacji, które w inspirujący sposób zajmują się problemami społecznymi, gospodarczymi, środowiskowymi i politycznymi w ponad 80 krajach.

Wydarzenie to odbędzie się z użyciem metodologii, którą opracowaliśmy z myślą o stworzeniu przestrzeni do nauki, rozwoju umiejętności i zapewnienia płatnej pracy zarówno organizatorom, jak i uczestnikom. Każde wydarzenie wiąże się z fazą przygotowawczą, w której uczestnicy z różnych środowisk dzielą się i omawiają swoje doświadczenia na naszym forum internetowym.

Metodologię tę stosujemy z dwóch powodów.

 1. W spolaryzowanym środowisku społecznym i politycznym dialog rzadko ma miejsce między ludźmi o różnych perspektywach. Naszym zdaniem trzeba próbować je pokonywać.

 2. Dzięki tej metodologii łatwiej nam zdobyć szeroki wahlarz opinii i historii, co jest nam potrzebne do zrealizowania celów programu, który finansuje te stypendia. Twoim zadaniem będzie dotarcie do przedstawicieli różnych grup społecznych, zawodowych, etc.

Czym zajmuje się lokalny łącznik?

Lokalni łącznicy są aktywnymi członkami społeczności Edgeryders, którzy uczestniczą we współtworzeniu Festiwalu i biorą udział w procesach decyzyjnych. Złącza lokalne w większości przypadków angażują się w jedno lub kilka z poniższych działań:

 1. Zorganizuj lokalne wydarzenie w ramach globalnego festiwalu. Przygotowania będą składały się ze współorganizacji wirtualnych kawiarni online i jednego wydarzenia w Twoim mieście, dzięki któremu dotrzemy do nowych rozmówców i członków platformy.

 2. Zmobilizuj lokalną społeczność (w mieście, regionie lub kraju) do odwiedzenia wirtualnych kawiarni i wydarzenia w celu zaangażowania ich w dzielenie się swoimi historiami z rówieśnikami w różnych częściach kraju i Europy.

 3. Przygotować dokumentację z sesji i dyskusji i upewnić się, że znajdują się one na platformie.

 4. Komunikacja i promocja udziału w organizowanym przez Ciebie wydarzeniu - udostępnimy Ci do tego nasze narzędzia.

Stając się łącznikiem lokalnym, zyskujesz dostęp do możliwości rozwoju osobistego i zawodowego w przyjaznym i wspierającym środowisku. I dostajesz budżet na pokrycie kosztów związanych z organizacją i prowadzeniem wydarzenia.

 1. Będziesz współpracować z globalnym zespołem festiwalowym Edgeryders, i razem sprawimy, że Twoje wydarzenie zakończy się sukcesem. Podzielimy się z Tobą naszą wiedzą dotyczącą budowania lokalnych wydarzeń.

 2. Razem z nami będziesz organizować regularne dyskusje online, aby zgromadzić zespół i planować naszą wspólną pracę, dzielić się doświadczeniami i pomagać sobie nawzajem.

PRZED WYDARZENIEM:

 • W czerwcu/lipcu 2019 r. weź udział w szkoleniu dla lokalnych łączników w Brukseli, podczas którego spotkasz się z resztą zespołu. Będziesz pracować i uczyć się z ludźmi z Serbii, Czech, Szwecji, Rumunii, Islandii, Niemiec, Włoch i innych krajów. Koszty podróży i zakwaterowania pokrywamy my.

 • Prowadzisz serię rozmów w swoim własnym języku, gdzie więcej osób z innych części kraju i z zagranicy może spotkać się i wspólnie przedyskutować historie, które zostały zamieszczone na forum Edgeryders.

 • Zaangażuj 50 osób z różnych środowisk w swojej wiosce, mieście, mieście, kraju, aby podzielić się swoimi opowieściami na te trzy tematy i pomóc im opublikować te historie na forum społeczności online. Tematy, które próbujemy lepiej zrozumieć, to: opieka zdrowotna i opieka społeczna; praca i dobrobyt; duchowość i dobre samopoczucie.

 • Wraz z ludźmi, których wprowadziłeś do społeczności internetowej i wirtualnych kawiarni, stwórz program lokalnego wydarzenia na festiwalu.

PODCZAS IMPREZY

 • Upewnij się, że impreza jest udokumentowana w formie pisemnej i wideo zgodnie z metodą i formatem, którego będziemy Cię uczyć na szkoleniu w czerwcu/lipcu.

 • Zbierz i usystematyzuj dokumentacje i podziel się nią na platformie w dostępny sposób - tak, żeby osoby, które nie mogły przyjść na Twoje wydarzenie, miały szansę zrozumieć dyskusję, wziąć w niej udział później i uczyć się z niej.

PO WYDARZENIU:

 • Zaangażuj uczestników do podzielenia się swoimi doświadczeniami z wydarzenia na platformie internetowej.

 • Napisz jeden artykuł, aby podsumować to, co się wydarzyło, czego się nauczyliśmy i swoje własne przemyślenia na temat kolejnych kroków, oparte na twoim doświadczeniu w czasie trwania wspólnoty.

DLACZEGO TO ROBIMY?

Europa nie czuje się dobrze.

Aktualne dane demograficzne pokazują, że każdego roku jest nas o milion więcej, żyjemy dłużej, ale lata dodane do naszego życia nie są latami zdrowymi. Stopa bezrobocia w Europie rośnie od 2008 r., a jednocześnie 2 spośród 5 młodych osób pozostaje bez pracy w niektórych krajach.

Wykształcenie uniwersyteckie nie jest już postrzegane jako konkurencyjne, rzemiosło jest postrzegane z góry, praca fizyczna jest sprowadzana do płacy minimalnej lub szarej strefy.

Jednocześnie gospodarka cyfrowa rozwija się 7 razy szybciej niż reszta gospodarki, ale edukacji i przekwalifikowania w tym kierunku jest wciąż za mało i zbyt późno. Chcemy żyć w lepszym świecie, ale kto ma ochotę o to walczyć, kiedy edukacja traci sens i jeśli nasza planeta nie ma przyszłości?

Katastrofy ekologiczne, ataki terrorystyczne, załamanie solidarności i spójności społecznej… to tylko niektóre z objawów długotrwałego kryzysu społecznego, którego wszyscy jesteśmy uczesntikami. Wielka sprzeczność polega na tym, że całe populacje nie są w stanie czerpać korzyści z postępu ludzkości i żyć w stabilności i dobrobycie.

Edgeryders to firma żyjąca w symbiozie z internetową społecznością tysięcy hakerów, aktywistów, radykalnych myślicieli i artystów, a także zwykłych ludzi, którzy chcą coś zmienić. Wierzymy, że mądra społeczność przewyższa jej pojedycznych członków; jest to rezultat wspólnej pracy i wzajemnego doskonalenia się.

Chcemy się spotkać i pomóc sobie nawzajem znaleźć właściwe sposoby poruszania się po zmianach zachodzących w różnych częściach świata.

Jak możemy budować dobre życie w kontekście ogromnych wyzwań społecznych, gospodarczych i politycznych?

Jak możemy stworzyć sobie możliwości i gdzie możemy się lepiej wspierać? W pracy, zdrowiu, rodzinie, życiu społecznym?.

Jak możemy budować ewolucję Internetu i naszych technologii tak, aby wspierały one te wysiłki?

Uważamy, że istnieją alternatywy, ale są one ukryte i nie na tyle centralne, by móc napędzać zmiany na masową skalę.

W odpowiedzi na to, budujemy globalny festiwal, aby dzielić się i zbierać zdjęciami rozwiązań, które są wypróbowywane na samym poziomie naszego codziennego życia, oraz wykorzystywać inteligentne sieci społecznościowe w celu przyspieszenia rozpowszechniania wiarygodnych informacji i przetestowanych podejść.

Dołącz do nas na festiwal jako lokalny konektor!

Dla ciebie: Dołączasz do ogólnoeuropejskj społeczności naukowców, ekspertów obywatelskich, założycieli organizacji, aktywistów itp. Razem budujemy nową narrację o tym, dokąd zmierzamy i jak można rozwiązać problemy na szczeblu lokalnym i europejskim. Rozwijając swoją sieć, masz dostęp do możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.

Dla wszystkich: Uczymy się, kim są inni, co robią, aby rozwiązać problemy i jak możemy skuteczniej wspierać się nawzajem. Łącząc różne perspektywy ludzi z różnych stron Europy w tej samej rozmowie, możemy zobaczyć szerszą perspektywę. Łącząc doświadczenia różnych ludzi, identyfikujemy wiarygodne rozwiązania problemów, które dotykają każdego i których nikt nie jest w stanie rozwiązać samemu.

Jak złożyć wniosek:

 1. Załóż konto na edgeryders.eu.

 2. Wybierz jeden z naszych tematów tematycznych, kliknij na niego i postępuj zgodnie z instrukcjami, które tam znajdziesz: Usługi zdrowotne i socjalne, praca i dobrobyt lub duchowość i dobre samopoczucie.

 3. Następnie znajdź inną osobę, najlepiej kogoś, kto nie jest przyzwyczajony do korzystania z forów internetowych.

 4. Przeprowadzić z nimi wywiad, aby uzyskać “głębsze” odpowiedzi na te same pytania, na które odpowiedziałeś. Upewnij się, że nagrałeś lub przepisałeś wywiad.

 5. Pomóż im stworzyć dobry artykuł prezentujący to, co powiedzieli podczas wywiadu z nimi. Dobrym sposobem jest przekazanie im zapisu rozmowy, aby mogli ją zmienić (aż będą zadowoleni).

 6. Poprowadź ich przez proces zakładania konta i zamieszczania artykułu we właściwym miejscu na platformie.

 7. Zostaw komentarz do ich artykułu, dzieląc się własnymi przemyśleniami na temat rozmowy, którą odbyłeś, abyśmy wiedzieli, że to Ty przyprowadziłeś nową osobę.

Kiedy skończysz, użyj #edgeryders, aby zwrócić naszą uwagę na Twoje komentarze, historię i propozycję programu. To zachęci innych do skontaktowania się i zbudowania wsparcia dla Twojej pracy!

Jak będziemy wybierać naszych łączników:

Mamy do zaoferowania 6 stypendiów dla osób, które posługują się jednym lub kilkoma z tych trzech języków: polski, serbski, chorwacki lub czeski. Będzie nam łatwiej, jeśli mówisz również po angielsku.

Rozważymy osoby, które wykażą zainteresowanie dobrobytem w Europie i:

 • są zarejestrowani na edgeryders.eu i zaprezentowali się na forum Wellbeing in Europe.

 • są empatyczni, otwarci i potrafią zaangażować osoby z różnych środowisk w autentyczną, konstruktywną i pełną szacunku dyskusję na ważne tematy.

 • wykazywują gotowość do współpracy z innymi i korzystać z narzędzi internetowych, takich jak czaty wideo do rozmowy i dokumentowania pracy.

 • Mieszkają w Polsce, w Czechach, albo w Serbii.

Co się stanie, jeśli zostaniesz wybrany?

Będziesz ściśle współpracował z zespołem Edgeryders w celu zbudowania “Wellbeing in Europe community conversation” i wraz z innymi członkami przygotujesz program tegorocznej edycji corocznego Festiwalu Edgeryders, który gromadzi naszą globalną społeczność. Są to świetne festiwale (obiecujemy!) i mamy nadzieję, że to doświadczenie będzie dla Ciebie ciekawą przygodą

Więcej informacji

Dołącz do spotkania online w języku polskim: