Co sa mi paci ako Slovakovi v Brne

Musim povedat ze Brno mi ako cudzincovi prilahlo k srdcu. Asi preto, ze si ako cudzinec vobec nepripadam. Bude to uz viac ako 2 roky, co sme sa s manzelkou prestahovali do Brna z Bratislavy. V obidvoch mestach vie clovek najst dobre podniky, zaujimavu a dobre platenu pracu, priatelskych ludi. Ak mam ale najst nejaky rozdiel tak je to prave vtom, aky ma Brno nepostradetelny genius loci. Tento duch mesta citim zakazdym ked prechadzam parkom Luzanky, alebo beham po schodovej, pripadne sedim na zemi na Jakubaku alebo stojim pri jednom v Blahovke. Nebudem rozpravat o hipsterskych gastronomickych miestach, ktorych je ako pokut po “cisteni chodnikov”. Skor by som vyzdvihol pocetnu vietnamsku komunitu s ich uprimnym usmevom a skvelym jedlom, ktoreho sa neviem nabazit. Aby som len nechvalil a povedal aj nieco co ma rozculuje, tak to bude prave uz spominane cistenie chodnikov, ktore sa mi zda prilis caste a sposobuje mi to ako vlastnikovi auto problemy. Taktiez stymto suvisi aj rozdavanie zrebov za stierace, ktore sa mi uz par krat podarilo “vyhrat”. Nemozem sa stazovat na pokutu za nevhodne parkovanie na preplnenej ceste, skor ma hneva nasledne sposob akym sa priestupok riesi. Ja si nastastie mozem v pracovnej dobe odskocit na mestsku policiu vyriesit priestupok, ale nie kazdy ma takyto luxus. Navzdory tymto nevychytanym veciam je Brno super miesto na zivot, ci uz kratkodobo alebo dlhodobo.

Ahoj díky moc za názor. Je super, že Brno působí takhle sympaticky a člověk se v něm cítí dobře. S čištěním silnic a chodníků mám “super” zkušenosti v Praze, je mi líto, že v Brně se s tím potýkáš taky. Zajímal by mě ten genius loci - v Brně jsem nikdy nežil - dokázal bys to blíž popsat? Je to nějaký pocit bližšího sousedství, komunity, většího zapojení místních obyvatel do místního života?

Teo, diky moc za prispevek a jsem moc rad, ze se Vam s Lucii v Brne libi!
Doufam taky, ze brzo zajdeme na pivo, treba uz v tuto stredu - na koncert kapely Feri and the Gypsies.