Hello, this things work? Čao ja sam Ivana

Helloo! I ben seing your ad ranning on my Facebook for a while,so i decided to join. apologies for my english, its not the best :(((

If i understand what this site is abaut, it is about people sharing their views and thaughts on life araund them

For mi, most fascinating problem thet people in serbia (im from serbia btw! čao svima :slight_smile: ) ) dont understand is female prostitution.

Iwas raeding an article on b92, a serbian portal that I like alot on that deals with prostitution (glam prostitution as they call it). Article is here (in serbain if someone here speaks serbian): Tabu - Život - B92.net

Ive seen this ad on serbian portals and I knou a few girls that have registered to this. whats troubling me is why do girls allow themselves to get into this, why degrade temselves into selling their own bodies for maney. while i do understand that there are some women that like to do this (as people like diffarent things), i dont understand why they get into this and then experience problems later. what did they expect?

3 Likes

Nice to meet you @Vanai354,

I am a longtime member of Edgeryders, Romanian living in Brussels.

Thank you for the courage to write in a language which is not your native one, I think it’s great, and in the future don;t feel obliged, you can write in Serbian and other native Serbians can join and comment. We are only starting this project about Wellbeing in Europe, so you will see more and more people joining over the next few months.

From what I understand in the article you sent (I hit google translate to understand), women do it because of necessity - they need money to pay rent, or repay loans and so on. Sex trafficking has some similar elements, where people stay in it because over time, different lives become hard to imagine. Have you asked the girls that you know, why do they do it?

I’m also wondering if this is talked about a lot in Serbia in public, or not so much?

PS Since you are new to the forum, I can maybe guide you to topics which interest you? Many edgeryders members write about a lot of subjects, just let me know what/ who would you like to connect with!

2 Likes

Cao Ivana, dobrodosla na platformu :slight_smile:

Ja inace zivim u Briselu i to je jedna od bas velikih tema u mnogim drzavama. Mogu podjeliti sa tobom neka iskustva posto sam puno putovao i zivio u vise drzava.
Sto se prostitucije u Belgiji tice ona je legalizovana, to donosi nekoliko dobrih stvari:

  1. Zene koje tako rade imaju vise zastite od strane policije itd (mada su naravno kriminalne organizacije jos uvijek jake i cine mnoga zla)
  2. Zene koje tako rade imaju redovne testove za spolno prenosive bolesti, sto stiti vise i njih i njihove klijente
  3. Doprinose drustvu kroz placanje poreza i imaju svu zastitu koju bilo koji radnik ima, takodje imaju i penziju itd cini mi se

Moj glavni argument za legalizaciju je to da u zemljama gdje je prostitucija ilegalna, prostitucija jos uvijek cvijeta posto je velika potraznja za njom ali sve ove stvari iznad ne postoje. Te zene su maltretirane, ubijane i jako cesto bukvalno robinje…kupljene i prodane tako.

Sto se tice razloga dacu ti neke koje znam:
U Maroku na primjer tu zavrse cesto djevojke koje su odbacene od strane njihove porodice i s obzirom da im je drustvo patrijarhalno i one budu odbacene od drustva, te zene ne mogu cesto ni preziviti ako ne udju u prostituciju. To rade i djevojke iz bogatih familija koje zele uzbudjenje, zabavu, zele raditi zabranjene stvari.
U Njemackoj i Belgiji ima puno zena koje to rade dobrovoljno i na specifican nacin. Na primjer u Njemackoj postoje neke vrste SPA centara gdje se placa ulaz na dnevnoj bazi a zene i muskarci se spontano skontaju i ako se zeni svidi, ona spava sa njim uz novcanu nadoknadu. Tako nesto, citao sam clanak o tome tako da nisam siguran. Cesto su to I u Belgiji i u Njemackoj samohrane majke ili studentice kojima treba nesto ekstra novaca mjesecno i onda periodicno, po potrebi, se bave prostitucijom.
U Tajlandu na primjer majka je spremna prodati cerku da bi dobila novcanu nadoknadu na zalost…to je zajednicno za prostituciju u svim zemljama. Razlog broj jedan su finansijske teskoce ljudi. Ljudi takodjer cesto ne vide izlaza iz odredjene situacije. Osobe koje su odrasle u centrima prostitucije kao Marakes u Maroku, to vide prisutno u svom okruzenju. Znaci to im se cini kao ocigledan nacin izlaza iz teske situacije, pitanje je percepcije. Postoje mnogi drugi nacini da se prezivi ali stvarnost svake osobe zavisi od njene percepcije.

Jos jedan razlog (a to se cesto radi u zemljama istocne Evrope) jeste da se mladim djevojkama obeca posao u zapadnim zemljama. Te djevojke dodju, uzme im se pasos i uz pretnje, tucu i ostale stvari, natjeraju ih da ostanu i rade kao prostitutke…upadnu u lanac bjelog roblja i tesko se jako mogu izvuci.

Kao sto vidis postoje mnogi razlozi, ja pretpostavljam da u elitnoj prostituciji ima puno vise djevojki koje to rade dobrovoljno. To je vec drugi problem. To je problem postavljanja vrednosti u zivotu i prioriteta, opet percepcija stvarnosti svake osobe diktira njeno ponasanje.

Sto se mene tice ne osudjujem nikoga, meni je samo vazno da imam pozitivnu interakciju sa drugim ljudskim bicima.

3 Likes

Slažem se sa @jasen_lakic. Kada postoji pravni okvir, lakše je kriminalizirati ono što spada van njega i umanjiti siva tržišta. Takođe ljudima koji odluče da to urade (npr. Iz potrebe) nudi i sigurniju opciju.

@Vanai354: Da li nam se pridružite na radionicama u Bečeju (22. novembra) ili Beogradu (23. novembra)?