Jak omezit plýtvání potravinami?

Stoupne si k ledničce s připraveným odpadkovým košem, začne prohlížet data na potravinách. Všechno, co je již po datu spotřeby hází do koše, nekontroluje, zda jsou potraviny ještě konzumovatelné. Když jsem tohle viděla, nechápala jsem, jak někdo může vyhazovat jídlo, jen kvůli datu, které je na obalu.

Ano, občas se stane, že nestihneme zkonzumovat ovoce či pečivo, které nám zplesniví nebo ztvrdne, ale vyhazovat potraviny jen kvůli tomu, že jsou den či dva po lhůtě a nic jim není mi nepřipadá správný. Tohle byl asi prvotní popud k tomu, začít přemýšlet o plýtvání potravinami, a jelikož jsem si v té době měla vybírat téma na bakalářskou práci, vybrala jsem si právě tuto problematiku. Když jsem začínala s psaním práce, neměla jsem tušení o organizacích ani o možnosti darovat potraviny a myslím, že kdybych se nezačala touto problematikou zabývat dál, nic bych o nich nevěděla. Bylo by dobré, kdyby byli lidé více informovaní, kam dát potraviny, o kterých ví, že je nestihnou zkonzumovat.

Slyšeli jste někdy o veřejných lednicích, kam můžete donést potraviny, které nesníte, či si vzít zdarma jiné, které potřebujete? Myslím, že je to skvělý projekt, jak zredukovat potravinový odpad. Na druhou stranu si myslím, že by lednice mohli být lépe umístěny, například u vchodů do supermarketů/hypermarketů, každý přeci chodí nakupovat. Lidé by o lednicích věděli a měli je v blízkosti, tím pádem by je začali více využívat. Kdyby šli nakupovat z domova, vzali by věci ze své lednice, o kterých ví, že nebudou jíst a dali by je do veřejné lednice, tam by si zas mohli vzít věci, které potřebují a nemusejí za to utrácet peníze.

Za nedlouho proběhne za letošní rok již druhá sbírka potravin, do roku 2018 probíhala jen jednou ročně. Přesto jsou sbírky pořádány jen párkrát do roka a myslím si, že by o nich měli být lidé lépe informovaní. Ve větších supermarketech či hypermarketech, by mohli být bedny na jídlo každodenně a jednou za týden by si potravinová banka jídlo svezla, do beden by se mohlo dávat jak nakoupené jídlo navíc, tak potraviny nakoupené dříve, které jíst nebude, samozřejmě musí být ještě ve lhůtě. https://www.sbirkapotravin.cz/

Dobrá by mohla být aplikace, kde si lidé sdílí jídlo, které nezkonzumují. V aplikaci by si člověk mohl vybrat oblast ve které žije či je v jeho blízkosti, tam by mohl buď sdílet svoje jídlo nebo naopak si jídlo od někoho vzít. Našlo by se tam jak hotové (uvařené) jídlo tak suroviny či potraviny.

Myslím, že díky těmto opatřením by se snížil potravinový odpad a zároveň by si lidé začali navzájem více pomáhat. Co si o tom myslíte vy, máte zkušenosti s darováním potravin? Znáte veřejné lednice, využíváte je nebo jsou pro Vás moc daleko? Účastníte se potravinových sbírek, víte o nich? Máte vždy čas jít do obchodu v den potravinové sbírky nebo by akce měla probíhat celoročně? Chtěli byste být více informováni?

1 Like

ahojj Eddie,

Diky za prispevek.

Hazu ti sem odkaz na brnenskou aplikace Nesnezeno:

Ahoj Eddie, super článěk, díky moc. Mě překvapilo, jak se do týhle problematiky celkem aktivně vložilo Tesco (jakkoli si osobně myslím, že spíše než o dobrý záměr jde o dobrý marketing). Mají to udělané pěkně (jak myšlenkou, tak vizuálně při prezentování výsledků) viz https://mojetesco.cz/boj-proti-plytvani-potravinami/
Stejně tak by pro tebe a tvou bakalářku mohla být zajímavá loňská výroční studie, kde mají čísla opravdu zajímavá (Řetězec TESCO zveřejnil zprávu o plýtvání potravinami za rok 2018/19 - mistoprodeje.cz). Myslím, že když se na podobnejch tématech začnou spojovat korporace, který na jejich prodeji produktů vydělávají, může vzniknout dlouhodobě udržitelná koncepce a synergie… Každopádně si vnesla moc zajímavý téma do našich diskusí, sám na datum spotřeby nekoukám, prostě pohledem sjedu lednici, jestli vše vypadá opticky poživatelně (téměř vždy jo, ale možná mám nízký nároky:))), takže jsem se nad “recyklací” potravin nikdy moc nezamýšlel… Kde najdu nějakou mapu těch lednic v Praze, o kterejch mluvíš? Díky a měj se krásně!

Ahoj,

jojo o aplikaci vím, funguje i tady v Praze, ale já myslela, že by ta aplikace mohla být i pro domácnosti, že by každý mohl sdílet jídlo, které má doma navíc a ví, že ho nestihne sníst.

Ahoj Kubo, děkuju moc za tipy, tady posílám odkaz na mapu, kde jsou vyznačena místa s komunitníma lednicema. Google Maps

Hm a my na osmičce žádnou nemáme :frowning: …hele a to Tesco, ti jsou jediní, nebo se to začíná nějak rozbíhat i u ostatních řetězců? Každopádně tvůj nápad s nějakou “lednicí” / sbírkou / cokoli v supermarketu mi dává smysl rozhodně… Nemám rád igelitky, takže doma odpad třídím do proutěnýho košíku, kterej když se jednou, dvakrát týdně naplní, jdu nakupovat - cestou zrecykluju, flašky od piva vrátím v obchodě a do košíku rovnou nakupuju a odnáším zpět dom… Tak si dokážu docela dobře představit, že bych cestou tam nesl i nějaký jídlo, o kterým vím, že ho už nebudu (ne že je zkažený, ale že jsem třeba na něj přestal mít chuť, atp.). Tak snad to bude píseň blízké budoucnosti :slight_smile:

No jedna na osmičce je v Libni, v komunitním centru, ale je to docela zastrčený, proto si myslím, že by lidé využívali lednice v blízkosti např. v těch hypermarketech.
A tím, že je od roku 2018 u obchodech nad 400m2 povinnost nabídnout neprodejné potraviny potravinovým bankám, tak si myslim, že u hodně obchodů se něco změnilo, ale asi to nepropagují tak jako Tesco, ještě vím, že třeba Penny market je do toho docela zapojený, na stránkách mají svoje tipy jak omezit plýtvání a pár receptů ze surovin, které vypadají nepoživatelně, tady je odkaz: Konec plýtvání. Taky dříve obchody odmítali prodávat “křivou” zeleninu nebo ovoce a Tesco a Penny market už je prodávají, aby se nevyhazovaly.

1 Like

V jakým libeňským komunitním centru to je, prosím? Bychom je mohli přizvat 23/11 na ten festival do Crossu :slight_smile:

Komunitní centrum Kotlaska: http://www.kckotlaska.cz/

2 Likes

Ahoj, díky moc za příběh a tipy ode všech! Zrovna jsem se o tom doma bavili - málokdy vyhazujeme, kupujeme věci spíš průběžně…ehm, no prostě až když už všechno dojde:) Ale obecně souhlasím s tím, že obyčejná lenost může bejt na překážku v mým případě třeba dojet z Ládví…ale takovejhle nápad je fakt nízkonákladovej, skoro se divím, že je jich zatím tak málo. Přijde mi, že u nás v blízkém okolí (Ládví, P8) funguje hodně dobře taková přirozeně plynulá neorganizovaná recyklace oblečení - ale funkční a někoho možná překvapí, že nejde jen o odkládání zničených kusů takzvaně pro bezdomovce. Říkám si, že snad nějaký přirozený respekt k tomuhle typu projektu by mohl fungovat i bez dohledu (což je vedle elektřiny ten největší náklad a potíž). Jen pro zajímavost - nevíte někdo náhodou, jak jsou na tom statisticky třeba Kobzovy klavíry, teda, jak je lidi ničí, nebo neničí?