Mogućnosti za razvoj i uspeh mladih ljudi - povezivanje teorijskog i praktičnog znanja

teorija%26praksaa

Pozdrav svima, moje ime je Nataša. Rođena sam u Vukovaru, gde sam završila osnovnu i srednju školu. Nakon toga dolazim u Novi Sad na studije i ovde živim poslednjih desetak godina.
Od malena sam naklonjena humanističkim naukama. Interesuje me lični razvoj kao i pomaganje drugim ljudima da žive kvalitetnije živote i ispune svoj potencijal. To takođe znači i proučavanje funkcionisanja ljudskog mozga, emocija, mišljenja i ponašanja, međuljudskih odnosa… kao i težnja za ispunjenjem potreba duše i duhovnog dela sopstva.
Završila sam visoku školu za vaspitače, sa specijalizacijom za likovnu umetnost. Nakon toga završavam osnovne studije psihologije i student sam prve godine master studija poslovne psihologije. Takođe sam edukant treće godine Geštalt škole za psihoterapiju. Smatram da ova edukacija doprinosi mom profesionalnom i ličnom razvoju.
Trenutno sam u potrazi za praksom kao psiholog u sektoru ljudskih resursa i planiram da u tom pravcu razvijam svoju karijeru. Mislim da poslovna psihologija i psihoterapija mogu lepo da se uklope u svetu biznisa, kroz bolje razumevanje ljudskih potreba, poboljšanje uslova rada, zadovoljstva poslom, motivaciju zaposlenih, razne edukacije i treninge, što sve zajedno utiče na produktivnost na random mestu. Takođe se otvora mogućnost doprinosa kroz psihološki konsalting i intervenciju u organizacijama.
Želja mi je da jednog dana, pored posla u organizaciji, pružam i privatno svoje psihoterapijske usluge.
U slobodno vreme volim da čitam, da se družim i upoznajem nove ljude, boravim u prirodi, eksperimentišem sa vege receptima, slušam muziku i skačem po stanu :slight_smile: , crtam ili stvaram nešto kreativno.

Smatram da, ako želimo da učinimo svoj život boljim i menjamo svoju okolinu, trebamo krenuti od uzroka, umesto da se baviti samo posledicama. Ni jedna promena nije laka i ne dolazi brzo, stoga trebamo uzeti odgovornost u svoje ruke i učiniti onoliko koliko je u našoj moći da doprinesemo okolini u kojoj živimo, a posle i šire. Kroz edukovanje mladih možemo društvu pružiti šansu da se postepeno menja i formira bolje i kvalitetnije okruženje.
Ono što mislim da karakteriše naše prostore jeste generalno nezadovoljstvo životom usled nedostatka prilika za zaposlenjem, lošeg obrazovnog sistema, kriminala i korupcije, zaposlenja preko veze-što podrazumeva zapošljavanja nestručnih kadrova i omalovažavanja kvalitetnih stručnjaka, nedostatka prilika za razvoj mladih, manjka promovisanja pravih vrednosti kroz kulturu i obrazovanje i još mnogo toga.
Osvrnula bih se detaljnije na jednu od navedenih stavki, a to je – nedostatak prilika za razvoj i uspeh mladih ljudi. Susrećemo se sa apsurdnim zahtevima gde se od kandidata za posao očekuje bogato radno iskustvo i stručnost, a pri tome nedostaje prilika gde bi se takvo radno iskustvo steklo. Ne postoji poveznica između teorije i prakse, kao ni prilike za učenje praktičnih znanja.
Studenti provode minimum tri do pet godina svog života učeći teoriju koju nemaju gde da iskuse. Sa fakulteta se izlazi sa gomilom informacija, gde se često naučeno razlikuje od primenjenog. Ako osoba ima priliku da se zaposli, susreće se sa tim da neke stvari primenjuje potpuno drugačije od onog što je do tada učila. Ono što takođe opažam, što sam iskusila i na svojoj koži, jeste da postoje poteškoće ne samo pri pronalasku posla, nego i pri traženju prakse ili volonterskog rada. Mladi konkurišu na dosta mesta i ne dobijaju nikakav odgovor ili im kompanija odgovori da trenutno nemaju prilike za praksu. Većina kompanija ne želi da troši svoje vreme na obučavanje mladih ako od toga nemaju određene koristi, tj ako u skorije vreme ne planiraju mesto za novog zaposlenog.
Ukoliko ljudi nemaju sreće da pronađu posao, kasnije se susreću sa ejdžizmom- bivaju diskriminisani zbog toga što do određene dobi nisu stekli priliku za zaposlenje. Mladi ljudi imaju osećaj da gube vreme u ovoj državi bez prilike da iskoriste svoj potencijal, što rezultira odlivom mozgova tj odlaskom u druge zemlje za boljom budućnošču. Smatram da je to katastrofalno po naše društvo.

Želim nekako pridoneti tome da se ova situacija promeni. Verujem da je to moguće i da se možemo ugledati kako to izgleda u nekim razvijenijim državama, gde je sistem obrazovanja moderniji i usklađeniji sa vremenom i potrebama.
Zbog toga smatram da je povezivanje ljudi i ideja jako važno za bilo kakvu promenu u društvu.
Volela bih da postoji način na koji bi fakulteti više sarađivali sa raznim organizacijama. Za sada na nekim fakultetima, uključujući i moj, postoji saradnja sa pojedinim organizacijama u vidu kratke prakse u trajanju od nedelju dana. Smatram da je to premalo da bi se išta naučilo i služi više da bi se studenti bar donekle susreli sa tim kako njihova profesija izgleda u praksi, bez mnogo aktivnog uključivanja.
Onako kako ja zamišljam pravi vid saradnje jeste da su fakulteti i organizacije mnogo čvršće povezani na način koji je sistemski razrađen za dobrobit svih strana. Saradnja u kojoj bi studenti bar 1-2 puta nedeljno odlazili u kompanije i bili zaista uključeni u posao, te primenjivali znanja koja uče na fakultetu, gde bi program fakulteta pratio aktuelne trendove poslovanja.
Idealna opcija bi bila promena celog sistema obrazovanja, gde bi npr jedan semester bio teorijski, a drugi praktični, ali to već iziskuje promenu na nivou države, što je jako teško i sporo. Nadam se da bi neki manji, ali vredni koraci doprineli tome u budućnosti.
Kroz ovaj oblik saradnje na nivou od 1-2 puta nedeljno, studenti bi pri završetku studija mogli odmah biti osposoboljeni za rad. Kompanije tj poslodavci bi bili motivisaniji kada bi imali više koristi na način da bi za početak dobijali besplatnu radnu snagu, svežije ideje i poglede na rad, dobijali bi neki vid garancije fakulteta o kvalitetu studenata na praksi, mogli bi da oblikuju studente po svojim potrebama poslovanja i da prate njihov napredak. To bi rezultiralo krajnjim odabirom najkvalitetnijih studenata za zaposlenje, kao i povezivanjem, preporukama za dalju saradnju. Takođe ne bi morali da troše dodatno vreme i novac na obučavanje novozaposlenih.
Klijenti koji koriste usluge kompanije bi takođe mogli da dobijaju, zavisno od profesije i oblasti rada, usluge studenata po nešto jeftinijoj ceni ili kroz volonterske usluge (npr savetodavne i psihoterapijske usluge). Pitanje je na koji način motivisati organizacije i doprineti njihovom osveštavanju koliko dobrobiti od ove saradnje može imati celokupno društvo.

Ono što mi se čini kao super ideja jeste da bi za početak bilo dobro kada bi se oformilo bar jedno udruženje/organizacija koja bi svojim delovanjem ohrabrila i pokazala dobar primer ostalima koliko dobra može da se uradi saradnjom i povezivanjem zarad dobrobiti svih. Moja ideja je da ta organizacija bude neko “Udruženje primenjene psihologije” gde bi mogli da budu uključeni stručnjaci iz svih oblasti psiholoških nauka ( gde bi se bavili npr psihologijom rada i menaždmenta ljudskih resursa, psihologijom marketinga, pedagoškom psihologijom, kliničkom psihologijom, mentalnim zdravljem, psihometrijom tj konstrukcijom psiholoških testova, psihoterapijom, pa čak i osnaživanjem mladih da pokrenu svoj privatni biznis itd). Udruženje bi imalo svrhu direktne saradnje sa fakultetima psihologije, gde bi studenti obavljali redovnu praksu uz mentorisanje stručnjaka. Na taj način bi pripremili studente za rad pri samom završetku fakulteta. Ovo udruženje bi vremenom imalo i mogućnost proširenja kroz zaposlenje studenata, kao i povezivanje studenata sa organizacijama koje bi na najbolji način dolazili do proverenog stručnog kadra.

Svi smo deo jedne velike celine i naše akcije itekako utiču na sve oko nas. Mada, čini mi se da u današnje vreme ljude sve češće treba podsećati da su društvena bića i da će čak i kao jedinke za sebe mnogo brže napredovati ako su povezani međusobno na pravi način. Svesna sam da je to veliki izazov za nas, sve dok su ljudi u poziciji preživljavanja i borbe za opstanak, zato želim da vremenom svi postanemo deo ove promene. Volela bih da što više osoba na ovim prostorima dobije priliku da oseti šta stvarno znači samoaktualizacija kao i rad za dobrobit svih, koji smatram da nas najviše oplemenjuje, kao i da postoji nešto mnogo uzvišenije od samog robovanja novcu.

symbol%20for%20psychologyy

4 Likes

Ćao, Nataša i dobrodošla u našu zajednicu!
Hvala što si podelila svoju priču i svoje stavove sa nama.
Sećam se kada sam ja bila student da su rođaci iz inostranstva bili šokirani što nemam neki part time studentski posao, verovatno su mislili da ja izmišljam da takve stvari gotovo da ne postoje ovde. Moja kuma u Italiji je išla na praksu u jednu firmu još od samog početka studija. Oni su je oblikovali kako im odgovara, mislim da su joj čak i plaćali nešto i kad je diplomirala odmah je počela da radi kod njih. Što ti kažeš-svima dobro!! I njoj a i firmi.
Ta ideja ti je super. Jako malo i znam o takvim stvarima, pa cak i da li to uopšte postoji.
Psihologija je oduvek bila nešto što me zanima i dvoumila sam se da li ću studirati psihologiju ili jezike ali ipak sam se odlučila za jezike. Zadnje 2-3 godine se intenzivno bavim spiritualnim temama i radom na sebi. Ono što mi se potpuno promenilo jeste baš mišljenje o tome da li je zaista situacija oko nas triger za naše nezadovoljstvo. Pritom znam dosta veoma uspešnih ljudi koji su nezadovoljni. Da li ti kao psiholog smatraš da je nezadovoljstvo uzrok ili posledica neželjenog života?

Kada je reč o samoj ideji tvojoj, ako se budeš odlučila da se time baviš i da to pokreneš- računaj na moju pomoć, kako god da mogu da doprinesem!

Continuing the discussion from Mogućnosti za razvoj i uspeh mladih ljudi - povezivanje teorijskog i praktičnog znanja:

Ćao Nataša.
Mogu da podelim neka zapažanja iz privrede i u malim i velikim kompanijama.
Zapravo, kadrovska služba je jako nebitan posao za većinu poslodavaca i činjenica je da ga u malim preduzećima zapostavaljaju (ništa manje ni u većim) tako što ga predaju ili nekompetentim ljudima ili ne ulažu ništa u njega kao što se ulaže u druge sektore. Po meni su tu najkompetentniji ljudi sa završenim filozofskim fakultetom, kao što si ti, ali poslodavcima i firmama je to i dalje na žalost nebitno. Njima je bitno da neko odradi papirologije oko ugovora pri zaposlenju i da eventualno odaberu kandidata koji konkuriše za dređenu poziciju, ta prime onog koji je pristao na najmanju nadnicu a ima najviše iskustva. Retko se tu procenjuju psihološki profili, a svakako posle nekog vremena vidi se da li se čovek uklopio u sredinu ili ne. Nekad su u situaciji “daj šta daš”, pogotovo za neke nisko plaćene poslove i tu se ništa ne bira niti vodi računa. A zapravo tu je ogroman broj ljudi kojima treba psihološka pomoć… Eto nove teme :).
Koliko sam do sada uvideo kompaniji je najbitnije da se neko uklopi, a posao će naučiti jer uvek neki nov posao koji mora da se uči kad god promenimo firmu. Neke pojedinosti o HR njegovoj ulozi u preduzeću i možemo razmeniti usmeno ili napraviti još neki post kad uzmognem.
Drugo, možda treba razmilsiti o agenciji za HR usluge? Naravno i ona može da se bavi obrazovanjem i tačnije i treba. Znam da velike kompanije unajme tako neku firmu da im odradi grubu selekciju kandidata u slučaju da im se pojavi 200 prijava za samo nekoliko pozicija. Nekako to sa mladima i podstiacnje zapošljavanja i ta NVO priča nešto mi nije održiva, a postoje biroi za zapošljavanja. Znamo svi iz koje pozicije moći možemo da menjamo npr sistem obrazovanja u nas. :wink:
Recimo ako bi osnovala takvu svoju firmu, tu bi mogli da volontiraju/stažiraju ili za malu naknadu rade kako tvoji budući zaposleni tako i ljudi koji će se zapošljavati negde u HR ili KS (kadrovska služba). ;D
Lični razvoj u radnoj sredini je jako bitan i u kompanijama HR treba da ima ulogu u tom poslu, ali to su jako retke kompanije koje imaju takve politike prema zaposlenima.
Na temu samorazvoja ili individuacije imam zanimljivu preporuku, doduše korporativnu mada može svuda da se primeni: https://www.youtube.com/watch?v=xTkKSJSqU-I&t=10s da se pročita natenane cela knjiga Tribal Leadership :slight_smile:
Ima svašta da se priča na ove teme, te bih najradije ostavio za usmenu raspravu.
Pozdravljam

2 Likes

Hmmm ne znam koliko se to u Srbiji praktikuje ali u Belgiji se studenti mogu naci svuda na praksi (i srednjoskolci za vreme praznika). Vjerovatno je finansijski zanimljivo ako to firme toliko rade tako da sigurno postoji nacin da se zainteresuju firme i u Srbiji.
Takve promjene u sistemu obrazovanja naravno mozemo zaboraviti u blizoj buducnosti…tu bi se bas trebala pokrenuti jaca kampanja na nivou drzave.

Svidja mi se tvoja ideja za firmu, cini mi se da tu ima prostora za razvoj. Ja bi cak dodao, zasto ne napraviti vezu izmedju studenata u Srbiji i stranih firmi? Danas vec postoje mnogi poslovi koji se u odredjenom stepenu mogu raditi na daljinu ili od kuce. U buducnosti ce to biti puno lakse. Ulazu se miliarde u razvoj virtualne stvarnosti tako da mozemo uskoro ocekivati i virtualne kancelarije itd…vrijedi biti pionir u tom pravcu :wink:.

Pravo u centar!

Ja i jos par osoba sad raspravljamo o stvaranju udruzenja koje ce imati misiju totalno sinhronizovanu sa tvojim prioritetima, doduse mi nismo svi psiholozi :stuck_out_tongue: a ne mislim ni da treba da budemo. Stovise, mislim da, kad bi okupila sve te psihologe na jedno mjesto, bi vam bilo potrebno par psihologa da vas sprece da zavrsite u mentalnim institucijama :smiley:.

Ukratko, potrudicemo se maksimizovati prilike za razvoj i uspijeh mladih ljudi. Da otkriju sto ih cini srecnim, i ostvare se radeci stvari koje ih ispunjavaju, na taj doprinesu i drustvu kroz ostvarivanje svog punog potencijala.

Postoje razni nacini, pored toga sto si ti nabrojala:

  • Stvaranje mjesta kao sto je centar za inovacije koji pokrecemo u Beceju (budjenje kreativnosti kod mladih, ucenje novih vestina i direktno povezivanje sa prakticnom primjenom, jacanje duha preduzetnistva, administrativna podrska svima koji zele pokrenuti firme)

  • Povezivanje sa iskusnim mentorima iz sektora koji ih interesuje i pristup sirokoj mrezi organizacija koje su stalno u potrazi za velikim potencijalom)

  • Razmjena studenata sa Finskom (i slicnim zemljama koje imaju fokus na prakticnom dijelu) posto je to zemlja sa izuzetnim obrazovnim sistemom gdje se fokus upravo stavlja na prakticni trening u dosta ranom dobu.
    Primjer ovdje

  • Stvaranje mreze studenata kroz razne evente. Studenti npr mogu da naprave svoje profile sa znanjem i interesovanjima. Tako moze da se radi i mobilizacija studenata za drustveno odgovorne projekte, tako ce se vidjeti ko je najvise aktivan i sposoban. Konacno, imati ekipu koja nalazi zanimljive tendere i aplicira na njih a kad dobije finansiranje preko tendera trazi osobe za implementaciju projekata medju najaktivnijim/najsposobnijim studentima. Tako studenti mogu dobiti jako vazno iskustvo u stvarnom radu i na projektima koji ih bas interesuju a uz to i finansijsku nadoknadu a oni ce startupove kostati manje nego jako iskusni ljudi naravno. Druga opcija je, napraviti ekipe sa studentima zavisno od tendera na koji se planiramo prijaviti i od pocetka krenuti kao startup gdje su studenti partneri.
    Ima tu puno opcija…i jaaaaaako puno tendera.

  • Mogu da se rade i eventi sa odredjenim ciljem. Na primjer, odredimo 3 konkretna problema koji se mogu rjesiti u drustvu oko nas. Napravimo otvoren poziv za sve (nesto kao hackaton u IT svijetu) gdje treba da se formiraju ekipe i za vreme 24 sata ili 48 sati treba da nadju rijesenje za neki od ta 3 problema.
    Poslje komisija ocijenjuje rijesenja i pomaze im da najbolja rijesenja implementiraju. Postoji nesto zajednicko za skoro sve uspijesne firme na svijetu: One su rijesile neki problem :slight_smile:.

1 Like

Ćao Tamara :slight_smile:
Nemam informaciju da li postoji baš takva opcija za organizaciju koja nudi prakse, to je više bila neka moja želja kako bih volela da stvari izgledaju. Još uvek nisam sigurna kako to ostvariti, definitivno bi dobrodošla svaka vrsta pomoći ili saveta.
Kaže mi npr prijateljica koja se odselila u Irsku da je tamo mnogo bolje osmišljen sistem obrazovanja i da sa svakom godinom školovanja može da se dobije određeni stepen i mogućnosti zaposlenja sa tim stepenom obrazovanja. Takođe kaže da je program osmišljen tako da je dosta toga praktično, te kada završe fakultet već su donekle spremni za rad. O tako nečemu ovde možemo još uvek da sanjamo.
Što se tiče nezadovoljstva životom i uopšte motivacije za određene promene, rekla bih da se može gledati iz oba ugla. Uvek postoje individualne razlike. Nekoga loša situacija demotiviše, neko iz nje crpi motivaciju. Ipak mislim da je mnogo teže ukoliko su čoveku ugrožene neke bazične, egzistencijalne potrebe. Što su više ugrožene bazične potrebe ljudi su nezadovoljniji, što će otežavati i ostavljati manje prostora za ostvarenje njihovih potreba višeg reda. Ovu potvrdu možemo videti na našem području gde mnogi ljudi jedva preživljavaju i još uvek im je najveći motivator visina zarade.
Isto tako oni koji nisu egzistencijalno ugroženi, mogu već da razmišljaju o nekoj samoaktualizaciji, tj njima više nije toliko motivator novac nego ispunjenje sopstvenih potencijala. Naravno, postoje i uspešni ljudi koji su nezadovoljni. To zavisi stvarno od mnogo faktora i od crta ličnosti , vaspitanja, socijalne sredine, iskustava i od toga šta za nekog lično predstavlja uspeh. Takođe je jedne od ključnih stvari i samosvest.
Sama negativnost i hejtovanje situacije u kojoj smo nema smisla ukoliko ta kritika ne služi kao inspiracija za neku diskusiju, konstruktivan razgovor i potencijalna rešenja. Više fokusa na problem, a malo na rešenje donosi samo još više zapažanja negativnih stvari. Svi imamo neke svoje nesvesne mehanizme, ali što više radimo na sebi pre ćemo ih prepoznati, prekinuti na vreme i usmeriti se u nekom drugom pravcu.

Pozdrav :slight_smile:
Da, svesna sam kakva je situacija, pogotovo u državnim firmama je taj zastareli način rada u kadrovskoj. Lično sam se bazirala na neke internacionalne kompanije i IT sector jer smatram da oni najviše uvode promene na tom polju, više ulažu u zaposlene i tu HR već ima priliku za širi izbor posla i malo kreativniji rad.
Slažem se da je jako bitno da se osoba uklopi u kolektiv i zato takođe jeste bitan dobar hr stručnjak koji će prepoznati vrednosti kandidata i koliko se one poklapaju sa vrednostima i kulturom organizacije.
Mislim da se važnost psihologa zanemaruje samim tim što rezultati rada nisu instant vidljivi već je za to potrebno neko vreme.
Postoje agencije za hr usluge i sve to ok, ali ja trenutno nemam mogućnosti za tako nešto jer sam i sama jedna od tih kojima treba još prakse. :slight_smile:
Generalno imam u glavi ideju da bih volela da imam svoj centar koji će nuditi razne vrste psiholoških usluga, kao i mogućnost prakse ali do tada…
Više sam se bazirala na to kako podsticati organizacije da više sarađuju sa fakultetima ili baš da postoji posebna organizacija koja će nuditi prakse iz raznih oblasti a ne samo poslovne psihologije. To je naravno bila samo moja ideja, ne znam još uvek koliko je izvodiva.
Hvala na preporuci za knjigu!