Polska podzielona. Czy możemy się spotkać? Otwarte Forum Warszawa 20.11.2019

“Głęboka demokracja w naszym poczuciu znaczy, iż świat jest tutaj, by pomóc nam stawać się pełniejszymi, a my jesteśmy tutaj, by świat mógł stać się pełnym.” Arnold Mindell

Szanowni

W listopadzie organizujemy wraz z Polskim Towarzystwem Psychologii Procesu Otwarte Forum dla naszego podzielonego społeczeństwa. To będzie duża rzecz!!!

Czym jest Otwarte Forum?

Wszyscy krzyczą, obrzucają się inwektywami i przypisują sobie nawzajem najgorsze cechy oraz intencje. Tak wyglądają nasze dyskusje: w domu, w metrze, w sejmie i w telewizji. Demokracja wściekłości, pogardy i strachu. Czy jest na to jakieś lekarstwo? W jaki sposób psychologia może przyczynić się do poprawy życia społeczności takich jak miasta, stowarzyszenia czy korporacje? Z pomocą przychodzi Arnold Mindell- twórca Psychologii Zorientowanej na Proces (POP) oraz narzędzia zwanego Otwartym Forum. OF pozwala skutecznie radzić sobie z trudnościami występującymi w społecznościach oraz umożliwia budowanie poczucia wspólnoty między jej członkami. Opiera się ona na koncepcji głębokiej demokracji, która zakłada, że dopiero ujawnienie WSZYSTKICH stanowisk istniejących w danej grupie umożliwia wypracowanie prawdziwie satysfakcjonujących rozwiązań jej problemów. Zadaniem osoby prowadzącej spotkanie (facylitatora) jest przede wszystkim stworzenie przestrzeni, w której członkowie danej grupy mogliby przedstawić nie tylko swoje poglądy na daną kwestię, ale i uczucia, które ona wzbudza. Zadanie to wymaga umiejętności dostrzegania najdrobniejszych sygnałów pojawiających się w grupie oraz odwagi podążania za tym, co się wydarza w trakcie interakcji między uczestnikami spotkania.

Dr Arnold Mindell jest twórcą psychologii zorientowanej na proces, która czerpie inspiracje z teorii Junga, taoizmu i fizyki kwantowej. Jego koncepcje znajdują zastosowanie w psychoterapii, psychiatrii, rozwiązywaniu konfliktów oraz w pracy z małymi i dużymi grupami.

W tym miesjcu zachęcam wszystkich do dzielenia się swoimi sugestiami, spostrzeżeniami i wątpliowściami. Wątpliwości zapraszam w szczególności! :slight_smile:

Mikołaj

no, no…ambitnie. Trzeba by zacząć od zdiagnozowania wartości jakie się kryją za poglądami, potem popracować nad emocjami…ja tu widzę długoterminową psychoterapię grupową :wink:

Trzymamy się z daleka od terapii grupowej:) Czas jest bardzo ograniczony, ale czuję, że z to może być początek czegoś większego… Wpadaj jak coś!

Przygotowania idą bardzo dobrze. Coraz bardziej uaktywnia się grupa osób chętnych do działania. @nataliaskoczylas zerknij tutaj

Co mamy:

 1. Termin: 20.11.2019
 2. Mamy głównego prowadzącego- Gary Reiss
 3. Mamy wstępnie lokal, trzeba dopilnować, żeby nam nie uciekł.
 4. Grupa jest coraz bardziej aktywna. Uaktywniają się zarówno liderzy Towarzystwa jak i członkowie zwykli
 5. Najbliższe zadania:
 • sstalenie tytułu Otwartego Forum i napisanie zaproszenia
 • Stworzenie listy gości
 • nagłośnienie całej sprawy w mediach
 • kolejne spotkania robocze grupy-
 • znalezienie dobrego tłumacza dla Garego

Śmiało zaproszam do pytań…

Podsumowanie spotkania roboczego facylitatorów 20.09.2019
@natalia_skoczylas @noemi @nadia

Mamy za sobą drugie spotkanie, ale pierwsze w tak licznym gronie (11).
Pierwszy raz miałem przyjemność pracować w grupie profesjonalistów nad bardzo delikatną kwestią i wyzwaniem jakim jest organizacja Otwartego Forum. Bardzo cenne doświadczenie.
Zebranie tak licznej grupy, zachęcenie ich do współtworzenia OF to już ogromny sukces, nad którym długo pracowaliśmy. Wszak tego typu wydarzenia nie często u nas goszczą, szczególnie w obecnej sytuacji społeczno-politycznej. W dużej mierze fakt, że się spotkaliśmy, zawdzięczamy naszej mentorce, która nas prowadzi. Zastanawialiśmy się wspólnie i wyrażaliśmy nasze osobiste wątpliwości i motywacje związane z organizacją OF. Te ostatnie są jak się okazuje są dość różne (tym lepiej). Rozważaliśmu nad najwłaściwszą formułą wydarzenia…
Jako przedstawiciel Edgeryders na spotkaniu przedstawiłem wymogi konraktowe jakie stawiane są w związku z eventem. Najwięszym wyzwaniem jest doprowadzenie do tego,
żeby uczestnicy zostawili po sobie swój ślad na forum. Po wspólnej debacie uznaliśmy, że obecność w Otwartym Forum nie może być w żaden sposób warunkowa, bo to kłóciłoby się z samą ideą. Podkreśliłem jednak, że moim zadaniem jest zachęcać na każdym kroku do udziału w dyskusji na naszym portalu. Na następnym spotkaniu

(03.10.) chciałbym przedstawić w jaki sobsób chciałbym spowodować, żeby jak największa liczba osób dołączyła po evencie do naszego forum. Pierwszym pomysłem jest moja osobista prośba do każdego uczestnika na koniec eventu o pozostawienie po zakończeniu wydarzenia po sobie anonimowo podsumowania i wrażeń z wydarzenia, w którym wzięli udział. A może… w ostatnie pół godziny poprsiłbym o pozostawienie po sobie każdego z uczestników anonimowej notatki? To jest do wspólnego ustalenia.
Padł pomysł, żeby spróbować formuły typu: “Opowiedz nam swoją historię” podczas której wszyscy uczestnicy mają chwilę na podzielenie się swoim osobistym kawałkiem…
Powrócił pomysł wspólnego gotowania. Trochę o tym pofantazjowałem i pomyślałem, że świetnym pomysłem (tanim i łączącym ludzi) byłoby wspólne lepienie pierogów.
Czyli, np. podczas dwugodzinnej przerwy obiadowej zasiadamy razem do stołu i lepimy z uprzednio przygotowanych półproduktów pierogi, które później razem zajadamy.
To będzie też okazja na nawiązanie relacji. Co o tym myślicie?
W drugiej, mniejszej sali można zrobić warsztat dla działaczy społecznych zagrożonych wypaleniem. Zgłosiła się już doświadczona osoba chętna do nieodpłatnego przeprowadzenia takiego warsztatu.
Technicznie: nagrywanie będzie trudne za sprawą RODO. Bardziej doświadczone osoby z zespołu w organizacji dużych wydarzeń, mówią, że to byłoby karkołomne zadanie. Jeszcze badamy tę kwestię. Najbardziej prawdopodobne będzie poproszenie kogoś o notowanie wszystkiego co wydarzy się na evencie.

Kolejne działania:

 • 03.10.2019 kolejne spotkanie, na którym wybierzemy odpowiednią formułę i zastanowimy się nad gośćmi
 • wówczas będziemy mogli zająć się promocją wydarzenia i zaproszeniem gości;
 • oraz pozostałymi sprawami organizacyjnymi

Co o tym myślicie? Proszę o uwagi.

Hi and thanks for your note, it is interesting to read.

As my understanding of the Polish language is non-existent, I am responding based on what I have understood from Google translate - so if my responses seem strange it could be because I misunderstood something. That said, these are my thoughts:

 1. You mention a delicate issue. Can you help me to understand what it is so that I am not making any assumptions that might be inaccurate?

 2. Am I correct in understanding that the presence in the event cannot be conditional to having signed up on the edgeryders platform? If the answer is yes, did you discuss how/where people will register to the event?

 3. Here in the forum anonymity is not a problem, many people create an alias and all they need to participate is an email address. What is important is that each individual creates an edgeryders.eu and publishes their own reflections/notes onto the platform from their own individual account.

What we have done in the past is

Before the event:

 • Make sure you a dedicated documentation team: These people who will be responsible for taking notes during the event. they have to be fast typers :slight_smile:
 • Create a custom made registration form for people to fill in. In this registration form we collect the contact information for the different individuals including their email address and an alias they wish to have to safeguard their anonymity. This form is designed in such a way as to communicate clearly:
 1. that the event will be documented for research purposes and why it is useful to society and to the participant
 2. how the research will be conducted (step by step description of the process) and give examples of what things will come out from the research
 3. there are boxes for people with questions they have to answer so that we are 100% sure that they understand and give their consent to what this means.
 • Send people an email with materials for them to download: These will be templates they will need to bring with them for the exercises.

 • *Send people a last minute email reminder. 2 days before the event you remind people when & where the event is happening. Also ask people to bring their laptop if they have one.

During the event

 • Make sure your documentation team are on location, have at least one laptop each and have fully understood the instructions for how to do the documenting. do make sure that someone who is on your team is taking very thorough notes from the discussions. This means: sitting with a laptop and typing, word by word, what different people are saying. It is important to differentiate when different people are saying different things giving each person a codename (their initials) (almost like the format for scripts that actors get to learn their characters’ lines) .

BEFORE each participant has left the room:

 • Make sure that the documentation team have posted all their notes on the platform

 • Collect/double check each individual’s email address/ and make sure that they have received an email with instructions for how to access the notes! and

 • Do a demonstration of the process of opening your email, going to the website, logging in and then going to the right place on the platform and then publishing your own notes.

After the event

Write a follow up email inviting people to share their stories and that the best stories will be rewarded a storytelling prize.

Hope you find this information useful!

1 Like

Dziękuję @nadia, to jest bardzo pomocne. Na najbliższym spotkaniu (03.10) wybierzemy odpowiednią formułę wydarzenia i zastanowimy się na treścią zaproszeni, jak również gośćmi, których chcielibyśmy zaprosić. Zastanawiam się formularzem rejestracyjnym: W jaki sposób robiliście do dotychczas?

Pozdrawiam

Miko

Hi, happy to hear it was useful.

To answer your question:

Rather than have a different registration form for each event, we present many different events that are organised by different autonomous groups as program points in the same festival. A festival that is happening in many different locations at the same time.

The festival is presented as a co-created event. The tickets do not cost any money, but they can only be secured by people who contribute towards making it a meaningful, pleasant experience.

For example, if someone is good at writing - they can help participants to collaboratively produce nice articles sharing what was exchanged or learned in a creative way. If someone is a good cook, they can offer to bring some nice food with them - or even better, to lead the process of people preparing a nice lunch together during the event.

Someone else might be good at typing fast, they can help to take good notes from the discussion.

When people fill in the form, they let us know what their location is so we know which event to connect them with.

The rest of the registration form is designed to help us match people with the right tasks and events.

By answering questions in the form, people give us an idea about what they might enjoy or be willing to contribute to the practical organisation of the event. All the responses to the questions in the form are posted on the platform. The edgeryders community managers then draw the attention of the event organisers, yourself, to the people who have registered to the festival and are located in Poland. So you can get in touch and discuss with each individual who wishes to participate.

Once the event organiser and paticipants agree on a task, the participant makes a commitment to their fellow participants of what they will do and they get get a ticket to the event sent to them by email.

The process might sound complicated but I think it is easier if you can test the process yourself.

You can see the English version of the website here (this is not complete and we are still updating the content, it is best to use a computer to view it as as it will only be ready for viewing with a mobile phone in a few days):

https://festival.edgeryders.eu

Wspólne narzędzie do rejastracji brzmi super i myślę, że załatwia nam ten problem. Ważne, żeby było niezawodne. Próbowałem to przetestować i nie dostałem żadnej wiadmości na maila. Czy będzie dostępna wyłącznie wesja angielska?
Jeśli chodzi o współtworzenie, to @nadia @natalia_skoczylas na ten moment działa już grupa osób, wierzę, że uda nam się na jutrzejszym (03.10) spotkaniu ustalić następne szczegóły i może rodzielić zadania.

Z frontu organizacji Otwartego Forum. Dyrektorka Centrum Łowicka zrezygnowała z goszczenia nas :frowning: Nie chciała słyszeć nawet o zapłacie za lokal- sama nie była gotowa na spotkanie budujące dialog… Na szczęście uaktywnił się zespół, który jest nie do przecenienia i szukamy alternatywy.
Na ten moment pojawiły się trzy:

 • Nowy Teatr, oraz Teatr Powszechny, które lubią wyzwania oraz jedno miejsce warsztatowe- może jeszcze dziś uda mi się tam zadzwonić Możliwe, że będzie to opcja płatna @natalia_skoczylas Jaką kwotę moglibyśmy przeznaczyć na to?

Hi, @owen is programming the forms, Owen can you have a look at this and make sure the form and notifications are working?

Hej oto kilka głównych ustaleń naszego owocnego spotkania:

 1. Bogna Szymkiewicz zgodziła się poprowadzić OF z Garym.
 2. Zaproponowaliśmy następujący temat OF: „Polska podzielona. Czy możemy się spotkać?”
 3. Otwarte Forum potrwa 3 godziny. Myślę, że trzeba do tego doliczyć godzinkę przed (padł pomysł zaczęcia „przerwą kawową”) i z godzinkę, albo więcej po OF na dyskusje w „kuluarach”. Pojawiło się nowe miejsce, wstępnie jest dogadane. Chodzi o Faktyczny Dom Kultury. Jeśli to będzie w Faktycznym Domu kultury, to musimy się wyrobić tego dnia do 17.30, bo o 18 ten lokal się zamyka (choć to też jest ustalane, czy nie da rady dłużej). Naprzeciwko jest księgarnio-kawiarnia “Wrzenie świata”- dobra na after party. Rozglądamy się jeszcze za innym miejscem w razie czego. Jeśli będzie pojawi się lokal, w którym będzie można zostać dłużej, to super.
 4. Podzielimy OF na dwa elemetny. W pierwszej części w 5-7 minutowych wystąpieniach odnoszących się do tematu forum, wypowiedzą się goście, których zaprosimy osobiścieMyśleliśmy o ok 5-7 osobach zróżnych stron konfliktu. W gronie mówców widzielibyśmy: 1. Reprezentanta Kościoła (może jakiś otwarty Dominikanin?) 2. Reprezentanta prawicy. 3.Reprezentanta Lewicy (brak pomysłów) 4. Działacza LGBT. 5. Działacz “Zielonych”. 6. Kobieta z frontu walk o prawa kobiet i reprezentująca “inną duchowość” 7. Padł też z mojej strony, żeby zaprosić mężczyzne silnie obstawiąjącego “mądrą, męską energie”
  W drugiej części będzie czas na inerakcje między uczestnikami (2h)
  Kolejne spotkanie planujemy w następny piątek. Na tym spotkaniu podzielimy się konkretnie zadaniami. Postaram się jak najszybciej zrobić listę zadań i ról i będę Was prosił o radę/uzupełnienie etc. Już teraz mam pytanie dotyczące pieniędzy na organizację. W jaki sposb to jest rozliczane? Myślę np. o plakatach (chcielibyśmy to rozreklamować). Może uda się lokal za darmo lolak, a jeśli nie, to kilka złotych bedzie trzeba wydać tutaj. Dalej, możliwe, że potrzebny bedzie tłumacz dla Garego (o ile nie zgodzi się ktoś za darmi); jakiś bardzo skromny catering…
  To tak z grubsza póki co widzimy
  @natalia_skoczylas @nadia @noemi Dajcie znać co myślicie

@Pepe @Timon @Barbio @ALaAl @xxx @AshDreamArt co myślicie o idei Otwartego Forum. Widzielibyście się tam? Może wpadniecie?

Let me see if I understand correctly. Your intention is to have specially invited speakers or panelists who would be participating as representatives of some positions on different sides of a conflict. And then these guests would do presentations of 5 to 7 minutes each presenting their positions. Is this correct? And then after this there would be some kind of exchange between the rest of the participants to discuss the contents of the presentations of the specially invited guests (speakers)?

Yes, panelists / guests will have 5-7 minutes to refer their view to the topic of the meeting, namely:"Poland divided. Can we meet? "Then we will follow what will appear in the room. Eg. Maybe someone from the room criticizes one speaker and raises an important topic. The role of facilitators is to just follow the signals from the group.

Hello,

Based on what you describe above the method you employing and the approach you are taking towards doing it is not aligned with the premises, processes and methodologies that we are employing in this project. I am afraid this is not an event that we can finance, support or in any other way be associated with.

@Nadia, can I ask you to explain what’s wrong here? I will gladly look for a solution. I try to follow your guidelines and it seemed to me that they were met so far.

Jak dla mnie świetny pomysł do podyskutowania i poznania innego spojrzenia na naszą Ojczyznę. Poznanie różnic i sprawdzenie gdzie są nasze punkty wspólne. Na ta chwile deklaruje, że przyjdę, w zależności od tego o której godzinie zacznie się spotkanie, będę na całym lub przynajmniej na drugiej połowie.

In the research project of which the event was supposed to be a part - the individual represents only his or her lived first hand experiences, and the experiences of all are treated as data points in a bigger picture.

Which questions are asked, how the event is prepared and communicated etc cannot be one in which the premises is that there will be a “debate” and where you have some participants in the middle of the floor/opening the event by being “representatives” of a set position or doing a speech. The only “speech” allowed is introducing the background to the gathering, the process of which it is a part, the social contract that underpins it and (what the organisers and participants respectively are committing to during and after the event).

This introductory speech (should not be longer than 5-10 minutes and held by the organiser) is meant to be a repetition of what participants have signed up to by creating an account on the edgeryders platform, presented themselves and answered some questions on the platform. This ensures that everyone has had a look at the information/instructions and can iron out any question marks, that the research team can point out questions that can skew/bias the conversation in any one direction etc. Especially when you have a team where not everyone speaks the same language - written communication means that we can use translation services, ask for clarification is we do not understand etc.

Using facebook groups, exclusive small meetings; The process by which you have been organising this event is not compatible with how we do things. Ours is one where organisation of events is discussed by the participants here out in the open on the platform and where people are invited to take part in shaping the events.

This platform is where we the holders/stewards of the project and Edgeryders can ensure that everyone is clear on what is being done when, where, by whom and can be involved where they want. It is where our staff and the broader community can ensure that expectations have been managed.

Our online Community managers’ role is to connect people across the different conversations on this platform, make visible what interesting discussions are being had, draw everyone’s attention to drafts of reports to give participants opportunity to give feedback. The community managers have a lot of experience in making sure that the exchanges are civil and compatible with values of respect for the individuals integrity, dignity and intervene if people cross the line of what is acceptable behaviour.

Then we have the issue of guaranteeing consent - that each participant in the process has given their consent well in advance of showing up in the physical space where an offline event is help. When people sign up, there is an ethical funnel that they need to go through before they can create an account - that funnel has been technically designed and vetted by our ethics advisors in such a way as to ensure that we are in respecting laws, ethical guidelines and best practices regarding how everyone’s data is handled.

This online platform is we can ensure that every participant has free access to and can interact with the other individuals who will participate. That they can see both the event, but also the project research team’s work out in the open, ask questions - point out things that seem odd to them. So people can be sure the research team are never ever putting words in their mouths and the evaluators of our research project can trace every single conclusion to the original discussion that it was based on.

@AskaBednarczyk - to jest dobre podsumowanie tego, co mniej więcej mamy osiągnąć.