Wspólna sprawa - planujemy wydarzenie w Polsce

Super, dziękuję za podsumowanie! W temacie samotnych (wolę określenie samodzielnych) matek, to jak coś to organizowałem z kumpelą cykl darmowych warsztatów dla samodzielnych rodziców.
Założyłem na fb zamkniętą grupę dla zespołu facylitatorów. Zachęciłem też społeczność POPowską do udzielania się w ramach treningu na naszym forum. Może dzięki temu dołączy do nas kilka osób.

Dzięki Natalia za podsumowanie.
Zbadam sprawę cateringu i możliwości lokalowe:)

Jestem w kontakcie z pracowniczką Biura Recznika Praw Obywatelskich- może uda się załatwić tam lokal. Idę dziś na spotkanie ze Szkołą Liderów: https://www.szkola-liderow.pl/ Czuję, że może uda ich się włączyć do naszego projektu zarówno w kwestii uczestników platformy edgeryders jak i naszego wydarzenia. Napisałem też do rzeczniczki akademicki akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego ( robiłem z nią kiedyś wywiad o Dialogu) z nadzieją, że pomoże włączyć studentów…lub poradzi w kwestii lokalu (Biblioteka Uniwerystetu to też świetna lokalizacja).

2 Likes

Biblioteka jest mniej neutralna, nie wiem jak odbierać ją będą nieintelektualne środowiska - ale ufam Ci, nigdy nie mieszkałam w Warszawie.

Na pewno nie może to być skłot :wink:

1 Like

Wiesz na razie robimy rekonensans terenu- jeśli chodzi o uniwersytet to najbardziej zależałoby mi na studentach i ich włączeniu do dyskusji na edgeryders

1 Like

Hejah!

Byłem dziś na spotkaniu w szkole liderów: https://www.szkola-liderow.pl/ To organizacja, która wyławia i wspiera liderów społecznych i politycznych. Mają już ponad 4000 absolwentów! Chętnie nam pomogą. Po pierwsze napiszę do nich informację o naszych działaniach i zgodzili się rozesłać tę informację w swoim newsletterze i zachęcić wspomianych liderów do udziału w naszej platformie i evencie (podobno u nich to skuteczna forma komunikacji i ludzie reagują na newsletter)To powinno nam pomóc rozbuchać naszą platformę. Myślę, że szukanie innych organizacji to lepszy sposób niż szukanie poszczególnych rozmówców do historii, Zamieszczanie pojedynczych historii jest nieefektywne @Nadia @Noemi @natalia_skoczylas @AskaBednarczyk Co o tym myślicie? Mogę oczywiście dalej robić wywiady jak robiłem, ale one nie kręcą się, więc spróbuję inaczej, ok?
Dziewczyny ze Szkoły Liderów nie raz organizowały już eventy w Warszawie i mówią, że może być trudno o lokal w Pałacu Kultury, ale polecają sprawidzić dwa następujące:

  1. Przestrzeń from facebook: FB podobno wspiera takie inicjatywy i podobo fajnie tam jest. Może pomogliby nam też w reklamie? https://przestrzen.fb.com/pl/
  2. Centrum kreatywności Targowa na Pradze- też podobno super miejce do sprawdzenia, również za za darmo i do dogadania http://firma.um.warszawa.pl/projekty/centrum-kreatywnosci-targowa-56/

Najbliższe zadania:

  1. Jutro uderzam w te dwa miejsca, żeby zapytać o możliwości przyjęcia nas w listopadzie
  2. Stworzyć informację do newslettera szkoły liderów.
  3. Szukać kolejnych organizacji do współpracy

Uwagi które do mnie docierają: strona jest nie jasna i trochę staromodna. Ludzie podobno wchodzą i nie wiedzą o co tu chodzi.

Pozdrawiam!

1 Like

To wiemy od dawna ale nie ma możliwości jej dramatycznego ulepszenia - w takiej konfiguracji robi to, co ma robić (badania) i spełnia rolę forum. Nie wiem, czy kiedykolwiek będzie wyglądała lepiej - ale starabieda.edgeryders.eu to nasza wizytówka na teraz, może trochę przyjaźniejsza na pierwszy kontakt?

Tak http://starabieda.edgeryders.eu zdecydowanie wygląda najlepiej :slight_smile:

1 Like

Newsletter wewnętrz środowiska szkoły liderów pójdzie:

  1. w opcji skromnej do 660 osób
  2. w opcji pozytywnej i wypasionej nawet do kilku tysięcy. To zależy od tego na co zdecyduje się szkola liderów. Jeśli ktoś ze szkoły to czyta, to wielkie dzięki!!!

Wierzę, że to da nam wiele nowych historii i dyskusji.

Wysłałem następującą informację na newsletter:

"Kochani Liderzy,

Zgłosiła się do nas Organizacja Edgeryders z prośbą o wsparcie. Edgeryders (think-tank Unii Europejskiej) prowadzi projekt, którego celem jest poznanie jakości życia w

Europie, w tym w Polsce i przez to zrozumienie wyzwań z jakimi zmaga się obecnie nasz kraj. Chcielibyśmy Was prosić o wspracie tego projektu poprzez zostawianie swoich historii i udział w dyskusjach. Tutaj link do strony: Wellbeing in Europe | Edgeryders To dobra okazja, żeby skonfrontować się z odmiennymi punktami widzenia polskiej rzeczywistości. Znajdziecie tam działaczy, wyborców, oraz zwykłych obywateli wielu stron sceny polityczno-społecznej. Udział w platformie może być anonimowy.

Już po kilku miesiącach od rozpoczęcia projektu ujawnia się bardzo silna polaryzacja Polaków. Dlatego też elementem kulminacyjnym projektu będzie event listopadowy w Warszawie (20.11.2019) Jego główną część stanowić będzie Otwarte Forum dla Polaków, które poprowadzi Gary Reiss (US) oraz Bogna Szymkiewicz. Wydarzenie napędzane, przez Polskie Towarzystwo Psychologii Procesu jest w trakcie jest w trakcie tworzenia. Więcej szczegółów znajdziecie wkrótce na stronie Edgeryders.
Thank You very much and stay tuned…for better Poland :)"

Hej, mam nadzieję, że ktoś to czyta :wink: Jest taka propozycja, żeby już tworzyć wydarzenie na FB, żeby móc zacząć je promować. Pod Otwarte Forum w opisie dodamy, że jest to część naszego festiwalu i mają miejsce mniejsze wydarzenia towarzyszące. Stworzę wydarzenie. Zastanawiam się nad grafiką. Edgeryders będzie oczywiście oznaczony jako jeden z organizatoró wydarzenia. Tekst wydarzenia będzie ulegał zmianom, ale chodzi o to, żeby idea szła już w świat Proszę o sugestie.
Wysłałem formularz o lokal do https://przestrzen.fb.com/pl/ i czekam na odpowiedź

Miko

2 Likes

Możesz wrzucić draft tego tekstu jako kolejny post i popracujemy nad tym razem. Edgeryders oczywiście jest współorganizatorem, co do grafiki, przydałoby nam się coś fajnego - poszukam w grupie, kto to może zrobić.

Festiwal Wspólna Sprawa / Otwarte Forum Społeczne 20.11.2019/Draft

Czy Polska to nasza wspólna sprawa? Czy stać nas na pogłębiający się podział naszego społeczeństwa?

Od wielu miesięcy jesteśmy świadkami toczącego się w Polsce poważnego kryzysu nie tylko politycznego, ale i społecznego. Tak trudno jest nam się wzajemnie usłyszeć.
Przypisujemy sobie nawzajem najgorsze cechy oraz intencje. Dochodzi do eskalacji, incydentów, w których zagrożone jest ludzkie życie. Już dawno nie byliśmy tak daleko
od siebie. Demokracja wściekłości, pogardy i strachu ze wszystkich stron. To staje się nieznośne i jeśli czegoś z tym nie zrobimy, to zrobimy sobie krzywdę (a może już
robimy?) Czy można coś z tym zrobić? Czy są jakieś wspólne wartości, które łączą nas wszystkich? My uważamy, że tak. Może warto ich poszukać wspólnie? Zapraszamy Was serdcznie na Festwiwal Wspólna Sprawa oraz towarzyszące mu Otwarte Forum Społeczne, które poprowadzi Gary Reiss (US)

Czym jest Otwarte Forum?
OF- metoda wynaleziona przez Arnolda Mindella, twórcę Psychologii Zorientowanej na Proces, pozwala skutecznie radzić sobie z trudnościami występującymi w społecznościach oraz umożliwia budowanie poczucia wspólnoty między jej członkami. Opiera się ona na koncepcji głębokiej demokracji, która zakłada, że dopiero ujawnienie WSZYSTKICH stanowisk istniejących w danej grupie umożliwia wypracowanie prawdziwie satysfakcjonujących rozwiązań jej problemów. Zadaniem osoby prowadzącej spotkanie (facylitatora) jest przede wszystkim stworzenie przestrzeni, w której członkowie danej grupy mogliby przedstawić nie tylko swoje poglądy na daną kwestię, ale i uczucia, które ona wzbudza. Zadanie to wymaga umiejętności dostrzegania najdrobniejszych sygnałów pojawiających się w grupie oraz odwagi podążania za tym, co się wydarza w trakcie interakcji między uczestnikami spotkania.

Festiwal jest częścią projektu POPrebel by Edgeryders.

Plan festiwalu:

Już teraz przygotowujemy tło pod nasze spotkanie. Wejdź na http://starabieda.edgeryders.eu Zostaw swoją historię i weź udział w ogólnopolskiej dyskusji na temat życia w Polsce. Nagradzamy najlepszych dyskutantów.

Zapraszamy inne organizacje do wsparcia naszego wydarzenia.

Widzimy się wkrótce

Organizatorzy:
Eggeryders, Polskie Towarzystwo Psychologii Procesu,…

Wspierają nas: Szkoła Liderów…

Wysłałem zapytanie o lokal i wsparcie do Rzecznika Praw Obywatelskich:

Szanowna Pani,

20.11.2019 tego roku odbędzie się całodniowy Festiwal Wspólna Sprawa (organizowane przez Edgeryders- think tank Unii Europejskiej) i związane z nim otwarte Forum Społeczne dla Polaków zasilane przez Polskie Towarzystwo Psychologii Procesu. Zamierzamy zgłosić się do mediów, zaprosić jak najwięcej stron trwającego konfliktu społecznego, także tych o dość ekstremalnych poglądach na nasze społeczeństwo. Celem takiego spotkania jest próba usłyszenia się nawzajem mimo różnicy zdań. To będzie event na ok 100 osób. Otwarte Forum porpowadzi dr Gary Reiss- międzynarodowej sławy facylitator społeczny i psychoterapeuta. OF będą towarzyszyły pomniejsze wydarzenia.

W związku z tym mam następujące pytania:

  1. Czy byłaby możliwość nieodpłatnego użyczenia przestrzeni konferencyjej BRPO? Czy poza salą konferencyją są jakieś inne pomieszczenia, które BRPO zgodziłoby się udostępnić? Np. na mniejsze warsztaty.

  2. Czy BRPO, nie chciałoby dołączyć się w jakiś sposób do organizacji tak sensownego przedsięwzięcia jakim jest poszukiwanie wspólnego głosu wśród Polaków?

Oto Czym jest Otwarte Forum: Polska podzielona. Czy możemy się spotkać? Otwarte Forum Warszawa 20.11.2019

Pozdrawiam se

Super, podsumowanie tygodnia:

  1. badamy lokale - póki co bez sukcesu z żadnej strony. Moglibyście zrobić listę lokali, z którymi się kontaktujecie i ją update’ować, w formie postu może?

Stworzyłam miejsce na to tutaj: Lista organizacji i lokali - Wellbeing Listopad, Warszawa

  1. czy mamy gdzieś scenatralizowaną listę org, z którymi chcemy działać? Możemy wrzucić ją do posta z lokalami i mieć scentralizowaną bazę

Mamy wstępny opis, jakieś wyobrażenie nt kateringu i pracujemy nad ogłoszeniem (odpowiedzialna: @AskaBednarczyk )

Hej,
planuję ogłoszenie na ngo.pl, które będzie zachęcało do współtworzenia wydarzenia na zasadzie wolontariackiej. Oczywiście przed wysłaniem dam Wam do akceptacji i ewentualnej korekty.

Zajmuję się też cateringiem. Póki co skontaktowałam się z menadżerką Jaskółki (baaardzo fajne wege/wegan miejsce na Żoliborzu). Czekam na odzew, ale obawiam się, że 2000PLN to trochę mało na 100 osób. Czy coś dodatkowego udałoby się ewentualnie wyszarpać na catering?

Rozumiem też, że jeśli będzie opcja wspólnego gotowania to rezygnujemy z cateringu całkiem albo zostajemy przy czymś drobnym typu zimne przekąski?

Z najnowszych pomysłów:

  • prawoczłowiecze tatuaże (pomysł Natalii)
  • warsztat o niepełnosprawności - wspóltworzyłam go z Kasią Bierzanowską (inicjatywa Pełnoprawna - polecam zobaczyć na FB, super sprawa) i Piotrkiem Skrzypczakiem z HF, mogłabym go współprowadzić za free, Kasia lub Piotr pewnie zgodziliby się za jakąś sensowną stawkę. Warsztat jest naprawdę spoko, bardzo dużo sama dowiedziałam się dzięki niemu jeśli chodzi o tematykę związaną z niepełnosprawnością. Trwa ok 3-4h.
  • joga? znam super instruktorkę, która właśnie wróciła do Polski po latach spędzonych w Norwegii.
  • Natalia podała też pomysł imprezki na zakończenie eventu. Może spektakl? Mam znajomych, którzy robią zaangażowany teatr, mogłabym podpytać jak to wygląda cenowo, chociaż już sama się waham czy to nie zbyt wiele atrakcji jak na jeden dzień :slight_smile:
2 Likes

Jak festiwal to festiwal! Niech będzie dużo atrakcji:) Może teatr impro z tematem wspólnota lub coś takiego?

2 Likes

Szkoła Liderów jest best, brałam udział w ich lokalnych wydarzeniach na miejscu u siebie :slight_smile:

1 Like

Hej, co do pytania @natalia_skoczylas to sesja o aktywizmie byłaby dobra w kontekście wypalania się/ worklife balance albo po prostu wzajemnego wsparcia. Ja do siebie planowałam zaprosić Natalię Saratę, która zajmuje się od niedawna (ale z sukcesem) tym tematem.

2 Likes

AlaAl doskonały pomysł. Wypalenie dotyka wielu aktywistów…

Hej, podoba mi się twoja propozycja Ala.
Z mojego doświadczenia wynika, że bardziej intymna konfiguracja zapewni uczestnikom wyraźniejszą wartość dodaną niż wydarzenie na 100. Jest to nie tylko bardziej znaczące, ale także bardziej opłacalne. Jeśli staniesz się widoczny dla siebie i swojej osobistej historii podczas wysyłania zaproszenia, będzie to miało znaczenie. Ciekawi ludzie przyciągają ciekawszych ludzi :slight_smile:

@Mikomann: W 2012 roku, kiedy Edgeryders był projektem Rady Europy, próbowaliśmy również dotrzeć do dużych sieci młodzieżowych (European Youth Forum). Jaki był rezultat? Nigdy nie przyszli, po prostu nie zapewniało wystarczającej ilości nagród materialnych.
Nie zdziw się, jeśli w odpowiedzi na zaproszenie zapadnie cisza (myślę, że gdzieś na forum przeczytałem, że nie zareagowali).
Jeśli masz dobrego gościa - jak możesz powiązać to, co ma do zaoferowania, z korzyścią dla uczestników? To nie jest tak naprawdę jasne z zaproszenia. To tylko informacja zwrotna i zachęta! Nie przestawaj próbować różnych rzeczy!