Sajam stvaralastva u Briselu--->Centar za inovacije u Beceju

Pozdrav svima,

Eto otisao sam na sajam stvaralastva, zato sto sam totalno geek za te stvari ali i da pokupim najbolje prakse i upoznam moguce partnere za Centar za inovacije u Beceju.

Bilo je svega, od robotike, elektronike, fotonike, sivenja, slikanja do vajanja, DIY (sastavite sami) sistema, rada sa porcelanom, staklom, drvetom itd…

Popricao sam sa vise organizacija. Kad cuju da radimo na osnivanju centra u kom ce djeca moci dobiti nova znanja u neformalnom okruzenju, kroz eksperimentisanje i igru - mnoge su zainteresovane za saradnju. Pogotovo nevladine organizacije i ustanove koje se bave obrazovanjem. Vecina univerziteta u Belgiji imaju udruzenja koja se bave promocijom odredjenih profesija kod mladjih.

Na primjer Home | B-Photonics , koji promovisu fotoniku kod mladih. Imaju zanimljivu igru koju mladi sami sastave a pravila igre su ta da moraju na razne nacine da dovedu lasersku zraku od figure koja ga ispaljuje do mete.
Primjer ovdje:


Kao sto vidite svi dijelovi su uradjeni u nekom programu za 3D modeliranje pa napravljeni laserskim sjecenjem.
Ja mislim da bi mogli koristiti u startu takvih nekoliko kompleta pa onda praviti nase verzije…granica je samo nasa kreativnost.

ARDLAB iz Genta su takodje bili zainteresovani, oni naravno koriste Arduino a to je vec dobro poznato Becejcima iz Tehnicke skole.

Arduino je odlican pocetak za osnove kodiranja i robotiku a i jako je zabavno.

Takodje XXXXX rade vrlo zanimljivu stvar, koriste specificne boje i prave torbe sa odredjenim materijalima da bi bilo ko mogao da nacrta ili napise sto zeli i to postaje trajno na njihovoj torbi. Njihovih par stolova su non stop bili puni kad sam prolazio :slight_smile:
Primjer ovdje:

Sve slike su, naravno, uradjene uz dozvolu osoba ciji je stand ili koje su na slikama.

Takodje sam upoznao ljude koji imaju izuzetnu radionicu i koje cu posjetiti u februaru. Rade razne programe edukacije i imaju interesantan biznis model. Interesuje me kako je moguce nabaviti kvalitetne masine za ne tako velike pare, rekli su mi da se cesto uzmu masine pa poprave od fabrika kojima se vise isplati mijenjati nego popravljati.


Evo za kraj jos koja slika, mada tu je bilo toliko toga da nema smisla da sve stavljam ovdje u jedan post.

@Oxilon Sta kazes, jesi istrazivao nekad fotoniku?

@Tatjana Mogli bi, u okviru onog tvog predloga, na ovaj nacin raditi i kostime za pozorisne predstave? Kao sto ovi rade torbe. Imam kontakt pa mogu pitati, ne sjecam se ali mislim da mi je zena rekla da se moze raditi sa trajnom ili privremenom bojom…sto je kul posto se onda mogu koristiti isti komadi odjece ili platna generalno za razlicite stvari.

2 Likes