Vreau sa ajut magazinele online din Romania (cumva)

Povestea mea cu Edgeryders e simpla. Am participat acum ceva timp la un workshop si mi-a placut foarte mult. Dupa am incercat sa ma implic in diverse activitati pe aici, dar cu timpul am pierdut legatura.

Acum ca vreau sa revin si as vrea sa ajut magazinele online din Romania. De ce? Pentru ca lucrez in domeniu si cred ca as putea sa ofer informatii utile magazinelor online aflate la inceput de drum. Sau oricui vrea sa vanda ceva pe internet. Fie ca e ceva facut de el, fie ca e o afacere pe care vrea sa o puna pe picioare.

Nu stiu exact de unde sa incep. Trebui sa fac eu un proiect? Este deja o comuntate de omuleti creativi pe aici, care locuiesc in Romania si vor sa intre in online cu produsele lor? Trebuie sa fac eu comunitatea asta?

De ce scriu in Romana? Cum ziceam, tinta e magazinele online din Romania. Dar as putea sa fac si in engleza toata treaba asta, in conditiile in care o sa fie oameni care nu stiu limba si vor ajutor sau sa se foloseasca de informatiile de pe aici.


Si daca nu ne stim. Eu sunt Lucian Rotaru. Mutat din Iasi in Bucuresti acum vreo 2-3 ani. Lucrez la TRUSTED.ro, unde am lansat in 2016 proiectul Opinii de Incredere (un sistem de feedback pentru magazinele online din Romania). Pe langa munca de zi cu zi, incerc sa mai voluntariez la ApTI (Asociatia Pentru Tehnologie si Internet), sa mai ajut la afacerea familiei. A… si imi place sa pierd timpul pe reddit si pe Instagram.

Bine ne reauzim

Hei @Lucian nu stiu daca pe edgeryders vei gasi oameni pasionati eCommerce in sensul traditional - poate doar bartere online (sa sustina economii fara bani :slight_smile: sau platforme pentru sustainable consumption, cu un scop non-profit, spre exemplu dezintermedierea intre producatori si consumatori, dar oricum nu in Ro. Ca sa ajungi direct la grupul din Romania - multi dintre edgeryders din Bucuresti, cunoscuti tie de anul trecut - poti posta aici.