Ala i Paula - pierwsze autorki nagrodzonych tekstów w polskiej społeczności

Po miesiącach zbierania historii i szukania ciekawych tekstów i aktywnych użytkowników, możemy podzielić się pierwszymi dobrymi wiadomościami - @ALaAl i @pwawrzynczyk, autorki dwóch historii, są pierwszymi laureatkami naszego konkursu. Mamy jeszcze 18 nagród o wartości 200 eur do rozdania - wystarczy napisać o swoich doświadczeniach życia w Polsce (można chwalić, ganić, konstruktywnie krytykować) i brać czynny udział w dyskusji na platformie - przeczytać inny tekst, zostawić komentarz, podzielić się opinią, dać komuś radę. Zapraszamy was do udziału.

Dlaczego wybraliśmy te teksty? W ciekawy sposób ukazują one personalne i profesjonalne tło życia w Polsce, zmagania z pokusą ucieczki (która kończy się dla nich różnie) i która jest palącym tematem - młodzi profesjonaliści w Polsce wciąż się przenoszą, albo do Warszawy, albo do Londynu, Berlina, Amsterdamu. Historie te opowiadają o byciu kobietą w Polsce, trochę inną, niż “pozostałe kobiety”, o ile w ogóle ktokolwiek potrzebuje tej szerokiej, normalnej kategorii. O finansowych zmaganiach, marzeniach, chęci kształtowania świata wokół nich. O marnej emeryturze w perspektywie i aktywiźmie. O mieszkaniu w stolicy i w małej miejscowości (nie wiemy, gdzie Ala jest, co sprawia, że jakoś łatwiej jest mi się z tym utożsamić bez przyklejania stereotypów do tej lokalizacji. Mała polska miejscowość, którą widzę tak, jak ta, z której sama pochodzę).

Zachęcam was gorąco do czytania, komentowania i do napisania własnych przemyśleń. Dzięki, dziewczyny, za odwagę i aktywność.

Ala: Fajterka

Paula: Dlaczego zostałam edukatorką seksualną

PS. Zapraszamy was też do pogadania z Paulą o edukacji seksualnej w najbliższy wtorek, 3 września, o godzinie 19, na bezpłatnej, otwartej wirtualnej kawiarence.

===========================================================================

After months of collecting stories and attempting at building an active, vibrant community around the topics of well/being in Poland, we finally settled on two first stories that deserve the attention and the prizes we have set aside for the authors of interesting stories who also participate in the discussion (leave comments, discuss with others, share ideas).

I’ve been especially moved by the candid stories from @ALaAl and @pwawrzynczyk - two very different scenarios, two very different paths taken by strong, motivated and driven young ladies, who took up topics that are contentious, challenging, sometimes dangerous to deal with in Poland. They’re nicely mixing the personal and the professional, painting a broader picture of how their lives have unfolded in these circumstances - growing up in the capital city and leaving for a better life abroad, or coming back to a small town somewhere in Poland with a difficult challenge. There’s so much about young people’s existence in these stories - the precarious conditions in which we live, the uncertainty of the future, sometimes even physical danger in which we find ourselves because of who we are.

I strongly encourage you to read and get inspired to share your own experience - we have a whole bag of prizes still to be given away for best stories from Poland, Czech Republic and Serbia (remember, you have to be an active member of the community as well to get it).

Ala: Fajterka - Story of an activist who comes back to her small hometown to continue her activism and educational mission, despite not fitting the “norms” and ideas people around her seem to protect very strongly.

Paula: Dlaczego zostałam edukatorką seksualną - A different scenario of a capital born and raised educator who decides to leave Poland, despite her great passion for sex education in her home. She continues the mission by learning and working abroad and bringing these experience back home whenever possible.

1 Like

Great choice!

Well done @pwawrzynczyk and @ALaAl!!
Looking forward to see what your plans are, and what comes out of the community calls next weeks,

Super, cieszę się. @ALaAl fajnie, że działasz z nami.

2 Likes

Whoa, I am surprised but happy :blush: actually i didn’t thought at all bout any price because it was just nice and enriching to speak with interviewer and to try to look at own way of thinging about social problems in Poland from bigger perspective.

1 Like

Hej, chciałbym zaproponować @Pepe do naszej nagrody. Jego wkład w naszą dyskusję jest bardzo cenny…
@natalia_skoczylas

1 Like

Dziekuje, bardzo mi milo! Thank you, I’m so happy :slight_smile:

1 Like

Wow, dziękuję serdecznie za nominację :slight_smile: Swoją drogą, ciekaw jestem, czy oprócz historii @ALaAl i @pwawrzynczyk jeszcze jakieś historie zostały nagrodzone?

Póki co nie, bo koniecznością była też aktywność na forum - niewiele osób wdało się w rozmowę póki co. Przepraszam za opóźnienie z tym, ale mamy teraz ogrom pracy z organizacją spotkania w Polsce, Czechach i Serbii i ciągle zapominam się tym zająć.

Prawdopodobnie zrobimy to już po końcu listopada, będzie wtedy większa liczba historii do nagrodzenia i naszej administratorce łatwiej będzie wypłacić kilka nagród na raz - za pierwszym razem daliśmy dwie na zachętę, bo i tak nie było komu. Może tak być @Pepe ?

Oczywiście :slight_smile: wszystko rozumiem. Zastanawiałem się tylko czy nagrody są przyznawane na bieżąco, czy dopiero po jakiejś cezurze czasowej/zebraniu odpowiedniej ilości historii. Co prawda zamieszczając historię nie liczyłem na żadną gratyfikację, z drugiej jednak strony możliwość jej otrzymania działa motywująco. Zdecydowanie częściej tu zaglądam i czytam historie innych osób, a jeśli coś mnie poruszy - komentuję :slight_smile:

1 Like

cenzurą jest tylko czas naszych administratorów - wolę zebrać kilka nagród i oszczędzić im pojedynczych posiedzeń :slight_smile: bardzo miło jest mi to czytać! a ja dziękuję za szczerą rozmowę i dzielenie się poglądami!