My Festival Registration – Response by MG

(1) Znajdujemy w przełomowym momencie w dziejach historii: obserwujemy zmiany klimatu, ekonomiczne nierówności, spadające zaufanie do Unii Europejskiej i wartości, jakie ona reprezentuje. Dobrobyt młodych i starszych wydaje się nie poprawiać znacznie, mimo, że podobno się bogacimy. Wielu z nas zmaga się z bezrobociem, mobbingiem, innymi formami przemocy.

Pogłębia się też ideologiczna przepaść między nami - czy możemy rozmawiać i budować wspólne dobro ponad podziałami? Co umożliwiłoby dialog?
Należy szukać sposobności do dialogu i tworzyć sytuacje, w których do niego dochodzi. Należy skupić się na tym, co czeka nas jako społeczeństwo, bo przyszłość w tym kontakście mamy wspólną. Potrzeba większej otwartości, bo za wszelką cenę musimy szukać wspólnych wartości.

Jak radzi sobie Polska, po prawie trzech dekadach od końca PRL? Jak zmieniły nas te lata? Za jakimi wartościami stoimy? W jaką przyszłość wierzymy? Jak czują się dziś Polacy? Czym Ty się zajmujesz? Co Cię interesuje?
Wciąż odczuwamy kosekwencje okresu PRL. Dziś wartości polityków w Polsce są wciąż mgliste, mam wrażenie, że każdy prowadzi do konfliktów, nie próbując budować i odbudowywać. Ludzie coraz bardziej zamykają na innych, konserwatywnie broniąc ideologii, które nie mają prawa bytu. Wydaje mi się, że jako społeczeństwo nie wybiegamy daleko w przyłość myślami, skupiamy się na tym, co “tu i teraz”, zapominając o tym, że trzeba zadbać o przyszłość.

(2) Które tematy są Ci bliskie z programu naszego spotkania w No Problem, i dlaczego?
Spotkanie z Kayą Szulczewską i pokaz filmu najbardziej, ale interesują mnie właściewie wszystkie tematy.

1 Like