My Festival Registration – response by

Znajdujemy w przełomowym momencie w dziejach historii: obserwujemy zmiany klimatu, ekonomiczne nierówności, spadające zaufanie do Unii Europejskiej i wartości, jakie ona reprezentuje. Dobrobyt młodych i starszych wydaje się nie poprawiać znacznie, mimo, że podobno się bogacimy. Wielu z nas zmaga się z bezrobociem, mobbingiem, innymi formami przemocy.

Pogłębia się też ideologiczna przepaść między nami - czy możemy rozmawiać i budować wspólne dobro ponad podziałami? Co umożliwiłoby dialog?

Jak radzi sobie Polska, po prawie trzech dekadach od końca PRL? Jak zmieniły nas te lata? Za jakimi wartościami stoimy? W jaką przyszłość wierzymy? Jak czują się dziś Polacy? Czym Ty się zajmujesz? Co Cię interesuje?

Jestem psycholożką, wierzę w dialog, bo jest to część mojej pracy i osobistej filozofii. Po latach komunizmu Polacy zostali rzuceni na głęboką wodę kapitalizmu, z której niektórzy wypływają nieco podtopieni. Zmiany ustrojowe zeszły się w czasie z ciągłymi zmianami technologicznymi, klimatycznymi, społecznymi. Obserwując te zmiany, historyczne i obecne, staram się zrozumieć jaki wpływ na psychikę mają. Polacy, jak niektórzy uważają, posiadają szczególną “osobowość narodową”, “trudne charaktery”. Stereotypowe rozmyślenia mają jednak swoje przełożenie na szczególnie wysokie poziomy depresji, odczuwania traumy w polskim społeczeństwie.
Wykorzystuję przestrzeń internetową aby szerzyć świadomość o zdrowiu i zaburzeniach psychicznych, na Instagramie @psychoedu_. Zwracam uwagę na przykłady stygmatyzacji, oswajam niewygodne tematy i walczę z psychofobią.

Które tematy są Ci bliskie z programu naszego spotkania w No Problem, i dlaczego?

Zdrowie, szczególnie psychiczne - ponieważ w Polsce jego ochrona jest w absolutnej zapaści. Funkcjonujący model jest przestrzały, niewydolny i oparty na leczeniu psychiatrycznym, zamiast wsparciu psychologicznym, do którego udzielania mamy zdecydowanie większe zasoby ludzkie.
Internet dla ludzi - ponieważ wiem, jak bardzo krzywdząca może być przestrzeń social mediów. Na swoim psychoedukacyjnym Instagramie opublikowałam poradnik jak korzystać z Instagrama dla własnego zdrowia psychicznego.

Imię lub nickname: Anna_C