My Festival Registration – response by

Znajdujemy w przełomowym momencie w dziejach historii: obserwujemy zmiany klimatu, ekonomiczne nierówności, spadające zaufanie do Unii Europejskiej i wartości, jakie ona reprezentuje. Dobrobyt młodych i starszych wydaje się nie poprawiać znacznie, mimo, że podobno się bogacimy. Wielu z nas zmaga się z bezrobociem, mobbingiem, innymi formami przemocy.

Pogłębia się też ideologiczna przepaść między nami - czy możemy rozmawiać i budować wspólne dobro ponad podziałami? Co umożliwiłoby dialog?

Jak radzi sobie Polska, po prawie trzech dekadach od końca PRL? Jak zmieniły nas te lata? Za jakimi wartościami stoimy? W jaką przyszłość wierzymy? Jak czują się dziś Polacy? Czym Ty się zajmujesz? Co Cię interesuje?

Prawie cztery lata zajmuję się feminizmem i upowszechnianiem wiedzy o nierównościach płci, prawach reprodukcyjnych, aktywizmem społecznym online i promocją postaw feministycznych. Wierzę w to, że możemy rozmawiać natomiast warto popracować nad tym, w jaki sposób rozmawiamy, edukować już tych zainteresowanych tematem, tak aby poprawić jakość dialogu wewnątrz baniek informacyjnych, które deklarują poparcie dla poszanowania praw człowieka i praworządności. Martwi mnie polaryzacja społeczeństwa i odnoszę wrażenie, że jeśli chcemy zmiany, musimy zacząć ją od siebie - w tym dbać o sztukę rozmowy, argumentowania, oddzielania opinii od faktów, uwzględnić emocje w dyskursie zamiast spychać je na bok jako “mniej merytoryczne”. Narodowi przysłużyłaby się grupowa terapia, którą możemy zacząć w mniejszych kręgach, tak aby jej efekt przełożył się na większe, strategiczne działania. Wierzę w moc rozmowy i bliskości, która przejawia się w działaniach lokalnych społeczności, kręgów kobiet, samopomocy sąsiedzkiej. A jak czują się dzisiaj Polacy? Są zmęczeni, tak bardzo że zamiast rozwiązywać problemy, wolą je odsunąć i ignorować. Osoby, które działają na rzecz poprawy dialogu i komunikacji są wypalone aktywistycznie i zdarza się, że replikują przemocowe schematy, bo wyjście z nich jest trudne i czasochłonne.

Które tematy są Ci bliskie z programu naszego spotkania w No Problem, i dlaczego?

Bliski mi jest temat feminizmu, chcę obejrzeć film Strajk Kobiet i przybić piątkę Kayi. Jestem ciekawa o czym opowie Grzegorz Paprzycki. Tematy lokatorskie śledzę, jednak chętnie posłucham więcej informacji bezpośrednio.

Imię lub nickname: Kasi