O kategorii "W Polsce"

Znajdujemy w przełomowym momencie w dziejach historii: obserwujemy zmiany klimatu, ekonomiczne nierówności, spadające zaufanie do Unii Europejskiej i wartości, jakie ona reprezentuje. Pogłębia się przepaść między nami.

Gdzie w tym szerszym obrazie jest Polska, po prawie trzech dekadach od końca PRL? Jak zmieniły nas te lata? Za jakimi wartościami stoimy? W jaką przyszłość wierzymy? Jak czują się dziś Polacy?

 

Jako managerka społeczności na edgeryders i jedna z liderek projektu POPrebel, chciałam dla was zsyntetyzować, o co w ogóle chodzi w tym projekcie.

No więc tak.

Grupa naukowców i uniwersytetów rozsianych po Europie - w tym jeden z najlepszych na świecie, UCL, a także nasz Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet w Belgradzie i Karola w Pradze - przez dobrych kilkanaście miesięcy pisała propozycję o grant od Komisji Europejskiej w ramach schematu Horyzont2020, żeby zbadać rosnące populizm (po prawej i lewej stronie) i polaryzację w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Udało im się wygrać, i w szczęśliwym gronie partnerów była moja dziwna organizacja Edgeryders - społeczność online, która gromadzi aktywistów, naukowców, hackerów i artystów z całego świata. Wymieniają się oni wiedzą, rozpoczynają długodystansowe kolaboracje - udało nam się wspomóc oddolne ruchy w Nepalu tuż po trzęsieniu ziemi lata temu, korzystając z tej kolektywnej inteligencji pomogliśmy ufundować międzynarodowy kolektyw pracujący nad insuliną, którą możesz zrobić sobie w domu (niektórych na nią nie stać), wspieramy młodych przedsiębiorców w krajach północnej Afryki za pomocą naszego inkubatora, i robimy masę badań etnograficznych w oparciu o dyskusje prowadzone na tym forum na różne tematy.

Badaliśmy do tej pory dostęp do opieki zdrowotnej - polecam wam zobaczyć niesamowite inicjatywy, które ze sobą połączyliśmy, i których radykalne, innowacyjne podejście pomogło nam stworzyć kompendium rekomendacji i rozwiązań w tej sferze. Wiemy, że tańsza, lepsza opieka zdrowotna jest możliwa i znaleźliśmy tych, którzy ją oferują.

W tym roku ruszyliśmy w dwie równoległe podróże - interesuje nas internet i to, jak zmienić jego dynamikę (czyli jak sprawić, żeby człowiek znów był centrum projektowania technologii, nie zysk) i to, dlaczego świat zalewa fala destrukcyjnych politycznych ruchów, w niezwykle delikatnym momencie dla ludzkości. Korzystamy w tych badaniach z metody, którą sami opracowaliśmy, wierząc, że co dwie (wiele) głowy, to nie jedna - i że wymiana opinii i dyskusja online są niezwykłym źródłem wiedzy i kolektywnej mądrości. Opracowaliśmy do tego narzędzie open source, za pomocą którego etnografowie kodują i analizują dyskusję. Wiedza wynikająca z wymiany poglądów i doświadczeń w ramach POPrebel/Wellbeing może wpłynąć na mądrzejszą politykę społeczną i ekonomiczną w Polsce i w Europie, i dać zaczątek nowej jakości relacjom - bo z naszego doświadczenia dialog i otwartość zwykle prowadzą do niezwykle ciekawych projektów i dalszych działań.

Wasze obserwacje i doświadczenia są esencją codzienności w naszym kraju - i mają gigantyczną wartość. W dyskusji z drugim człowiekiem mamy też szansę skonfrontować nasze wizje świata i zrozumieć inne perspektywy, ścieżki, wybory życiowe. Uczymy się od siebie i dzięki sobie nawzajem.

No więc po to są te historie.

Jednym z liderów tego projektu jest @Jan Kubik, antropolog, który niezwykle wnikliwie analizuje sytuację w Polsce. Polecam wam gorąco jego teksty: https://populism-europe.com/poprebel/researchers/prof-jan-kubik/

Jeśli chcecie, mogę spróbować namówić go też do rozmowy z nami online, albo do odwiedzin w dniu naszego wydarzenia w Warszawie.

A tymczasem namawiam was do prowadzenia dyskusji nt otwartego forum, waszych motywacji do jego organizacji i waszych obserwacji nt życia w Polsce na naszej platformie. Wiem, że nie jest ona łatwa, tak jak Facebook - ale też nie jest ona facebookiem, wasze dane są anonimowe (na tyle, na ile chcecie) i informacje, które na niej zbieramy, są używane w transparentny sposób - bo wierzymy w to, że wiedza i informacje powinny być ludzkim dobrem, a nie korporacyjnym złotem.

Mam nadzieję, że teraz będzie trochę jaśniej :slight_smile:

Natalia Skoczylas, POPrebel

 

Show more

The conversation is part of a Horizon 2020 funded Research and Innovation Action under the official name POPREBEL. The project focuses on explaining and contextualising the recent rise of populism in Central and Eastern Europe (CEE). The community research is hosted on Edgeryders, an online community of 5000 people in more than 80 countries who share experiences. By sharing experiences with one another we turn our collective knowledge into useful advice to make better decisions for ourselves and our families in the near future. As a consequence of getting to know people from around the world, we connect one another to important information, new ideas and new opportunities.

The research analysis considers content collected through http://edgeryders.eu, subject to online ethnographic analysis and semantic social network analysis.

Beyond the research project, we are a community: We use the tools offered by this platform to help connect people with mutual interests, concerns and complimentary skills. The online conversation runs in parallel with events all over Europe to meet and share constructive approaches. Anyone is welcome to participate from and beyond our focus countries (Czech Republic, Poland, Serbia).

The project is funded by the European Commission under grant agreement number 822682 from 2019-2021.

This conversation is hosted by Edgeryders, in partnership with University College London, University Karlova (the Czech Republic), University Jagiellonski (Poland), University of Belgrade (Serbia).