Spotkanie w Warszawie - relacja

XB2B7546

XB2B7570

XB2B7703 XB2B7692

XB2B7525

XB2B7465

30 listopada 2019 roku w nowo powstałym warszawskim miejscu No Problem odbyło się wydarzenie “Mój kraj taki piękny” podsumowujące pierwszą część badań projektu Wellbeing in Poland.

Organizując wydarzenie wspólnie z @natalia_skoczylas dołożyłyśmy wszelkich starań aby tematyka poruszona na spotkaniu była zbieżna z problematyką pojawiająca się na platformie Edgeryders w postach i wypowiedziach użytkowników i użytkowniczek.

Istotny był też wybór miejsca: chciałyśmy zorganizować inkluzywne, dostępne i włączające spotkanie w miejscu, które cieszy się duża popularnością, a jednocześnie jest zbieżne z wyznawanymi przez nas ideami równości, poszanowania praw ludzi i zwierząt, less waste. No Problem idealnie wpisało się w powyższe założenia: nowo powstałe miejsce w ścisłym centrum Warszawy to restauracja z roślinną kuchnią, a także swego rodzaju nieoficjalne centrum kulturalne, w którym odbywają się wydarzenia związane z aktywizmem, ruchami zero waste, benefitowe imprezy, projekcje filmów i inne. Współpraca z No Problem okazała się doskonałym wyborem - właściciele wynajęli nam przestrzeń bezkosztowo, dzięki czemu mogłyśmy zamówić wegański catering dla uczestniczek i uczestników spotkania.

Program spotkania ulegał wielu modyfikacjom: pierwotny plan zakładał zaproszenie 3 aktywistów/aktywistek i poruszenie tematów związanych z mieszkalnictwem, prawami pracowniczymi orz prawami kobiet. Ostatecznie udało nam się zaprosić 4 gości-prelegentow, a ponadto wyświetlić dwa filmy oraz zaprosić reżysera jednego z nich na krótkie spotkanie.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 14:00 projekcja filmu “Strajk kobiet trwa” w reż. Inicjatywy Pracowniczej. Film jest dokumentem ukazującym walkę o prawa kobiet w Polsce zapoczątkowaną przez pracownice poznańskich żłobków w 2011. Pierwszym panelista po projekcji był, nie przez przypadek, działacz inicjatywy pracowniczej Grzegorz Kubarczyk, który przybliżył uczestnikom i uczestniczkom tematykę związana z prawami pracowniczymi w Polsce, a także odpowiedział na pytania związane z powstaniem filmu.
Kolejnym gościem był znany warszawski aktywista Jan Śpiewak, który wygłosił wykład dotyczący systemu sądowniczego w Polsce oraz kwestii związanych z dziką reprywatyzacja w stolicy oraz nadużyć systemu sądowniczego. Wystąpienie Jana Śpiewaka zgromadziło największą publiczność podczas całego wydarzenia.
Znana z prowadzenia popularnego na Instagramie profilu Ciałopozytyw Kaya Szulczewska przygotowała dla uczestników i uczestniczek spotkania prezentację dotyczącą problematyki kobiecej w kontekście służby zdrowia w Polsce: głównymi tematami był dostęp do aborcji i antykoncepcji, standardy okołoporodowe oraz szerokopojęta problematyka związana z ciałem i cielesnością również w kontekście ochrony zdrowia.
Ostatnim panelistą był Robert Nowak, niezależny działacz związany z ruchami anarchistycznymi i squaterskimi, współautor książki “Wszystkich nas nie spalicie”. Robert opowiadał o historii oddolnych ruchów lokatorskich w Warszawie, sprawie Jolanty Brzeskiej oraz protestach inicjowanych przez niezależnych działaczy.
Spotkanie zwieńczone zostało projekcja filmu, od którego zaczerpnięta została nazwa całego wydarzenia: “Mój kraj taki piękny”. Film opowiadał o ruchach narodowych i nacjonalistycznych, które rosna w sile w Polsce, a także o reakcji władz na ich powstawanie. Po projekcji publiczność miała możliwość porozmawiać z reżyserem Grzegorzem Paprzyckim i zadać mu pytania dotyczące tego trudnego reporterskiego zadania jakim bez wątpienia była realizacja tego rodzaju materiału filmowego.

Zorganizowane spotkanie okazało się sukcesem: w wydarzeniu w Warszawie wzięło udział ok. 50 osób (część z nich brała udział w pojedynczych panelach lub projekcjach), uruchomiona została rejestracja, z której skorzystało ok. 30 osób. Strzałem w dziesiątkę okazał się też dobór panelistów i panelistek: od oddolnych działaczy związanych z ruchami anarchistycznymi, przez rozpoznawanych aktywistów i publicystów oraz działaczki internetowe po filmowych reżyserów. Paneliści i panelistki również podzielili się swoimi przemyśleniami dotyczącymi życia w Polsce na platformie Edgeryders.
Organizacja wydarzenia nie byłaby również możliwa bez wsparcia No Problem i świetnej opieki ze strony pracowników lokalu.

2 Likes

Moje trzy grosze na temat spotkania - tak samo zadowolona jestem z jego przebiegu i różnorodności tematów (jedyna rzecz to pewnie układ i może Kaja powinna zacząć lub kończyć, żeby nie przerywać ciągu dość spójnych wypowiedzi - no i więcej kobiet, ale to nasza wina).

Świetnie współpracowało nam się z No Problem, po prostu zgodnie z nazwą, żadnych problemów. Tematyka mieszkaniowa, która pokrywa się z jednym z głównych wątków w czeskim forum POPrebel, okazuje się angażującym problemem, który pokazuje inne bolączki i problemy Polski, ale też neoliberalnych kapitalistycznych państw, w których propaganda zaradnej jednostki coraz bardziej zaprzecza rzeczywistości - minimalna płaca nie rośnie ani proporcjonalnie do kosztów życia, ani nawet do rosnącego bogactwa państw, czy raczej korporacji. Świat się bogaci, za to żadne trickle down nie następuje, i raczej nie możemy na to liczyć w obecnym kształcie - Jak @Jan_Spiewak zaznaczał, to jest totalitaryzm neoliberalny, w którym zarówno procedury demokratyczne, jak i państwo prawa, nie istnieją.

Chciałabym teraz poeksplorować mozliwości stworzenia solidarności międzynarodowej w tych obszarach - @zalesjan jest aktywistą z powiązaniami z ruchem lokatorskim w Brnie. Może byłaby jakaś szansa zorganizowania spotkania albo międzynarodowej akcji w tym zakresie? Mamy też @_80 (Roberta), @Kinga @michal_wolny i kilka innych osób zaangażowanych w sprawę na platformie - co myślicie?

2 Likes

Hej,

zawsze warto kontynuować wątek mieszkaniowy, bo jest złożony, najbliższy ludziom i najbardziej pomijany przez polityków. Teraz wypływa jako narzędzie propagandowe. Chętnie wezmę udział w burzy myśli, podrzucę nazwiska albo kontakty, ale poza tym niewiele mogę zrobić. Nie ma mnie od pół roku w Polsce i nie jestem na bieżącą. Michał jest na pewno bardziej zorientowany co teraz jest na tapecie.

Gratuluję spotkania!

Thanks for reporting @AskaBednarczyk, and I’m sorry we didn’t have time to keep closer together during the past months. I was busy helping organise the workshops in Serbia!

Is there anything that you would like to pursue this year: or any connections/collaborations that were made between participants that could be supported by this project, as we move forward?
I like @natalia_skoczylas’s idea of coupling the housing activism in Poland and Czech Rep, and see what comes out by gathering people from different countries.

Happy to incorporate the proposals as we plan Wellbeing in Europe in 2020, and serve initiatives from the community!