30 listopada 2019 roku w nowo powstałym warszawskim miejscu No Problem odbyło się wydarzenie “Mój kraj taki piękny” podsumowujące pierwszą część badań projektu Wellbeing in Poland.
Organizując wydarzenie wspólnie z @natalia_skoczylas dołożyłyśmy wszelkich starań aby tematyka poruszona na spotkaniu była zbieżna z problematyką pojawiająca się na platformie Edgeryders w postach i wypowiedziach użytkowników i użytkowniczek.
Istotny był też wybór miejsca: chciałyśmy zorganizować inkluzywne, dostępne i włączające spotkanie w miejscu, które cieszy się duża popularnością, a jednocześnie jest zbieżne z wyznawanymi przez nas ideami równości, poszanowania praw ludzi i zwierząt, less waste. No Problem idealnie wpisało się w powyższe założenia: nowo powstałe miejsce w ścisłym centrum Warszawy to restauracja z roślinną kuchnią, a także swego rodzaju nieoficjalne centrum kulturalne, w którym odbywają się wydarzenia związane z aktywizmem, ruchami zero waste, benefitowe imprezy, projekcje filmów i inne. Współpraca z No Problem okazała się doskonałym wyborem - właściciele wynajęli nam przestrzeń bezkosztowo, dzięki czemu mogłyśmy zamówić wegański catering dla uczestniczek i uczestników spotkania.
Program spotkania ulegał wielu modyfikacjom: pierwotny plan zakładał zaproszenie 3 aktywistów/aktywistek i poruszenie tematów związanych z mieszkalnictwem, prawami pracowniczymi orz prawami kobiet. Ostatecznie udało nam się zaprosić 4 gości-prelegentow, a ponadto wyświetlić dwa filmy oraz zaprosić reżysera jednego z nich na krótkie spotkanie.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 14:00 projekcja filmu “Strajk kobiet trwa” w reż. Inicjatywy Pracowniczej. Film jest dokumentem ukazującym walkę o prawa kobiet w Polsce zapoczątkowaną przez pracownice poznańskich żłobków w 2011. Pierwszym panelista po projekcji był, nie przez przypadek, działacz inicjatywy pracowniczej Grzegorz Kubarczyk, który przybliżył uczestnikom i uczestniczkom tematykę związana z prawami pracowniczymi w Polsce, a także odpowiedział na pytania związane z powstaniem filmu.
Kolejnym gościem był znany warszawski aktywista Jan Śpiewak, który wygłosił wykład dotyczący systemu sądowniczego w Polsce oraz kwestii związanych z dziką reprywatyzacja w stolicy oraz nadużyć systemu sądowniczego. Wystąpienie Jana Śpiewaka zgromadziło największą publiczność podczas całego wydarzenia.
Znana z prowadzenia popularnego na Instagramie profilu Ciałopozytyw Kaya Szulczewska przygotowała dla uczestników i uczestniczek spotkania prezentację dotyczącą problematyki kobiecej w kontekście służby zdrowia w Polsce: głównymi tematami był dostęp do aborcji i antykoncepcji, standardy okołoporodowe oraz szerokopojęta problematyka związana z ciałem i cielesnością również w kontekście ochrony zdrowia.
Ostatnim panelistą był Robert Nowak, niezależny działacz związany z ruchami anarchistycznymi i squaterskimi, współautor książki “Wszystkich nas nie spalicie”. Robert opowiadał o historii oddolnych ruchów lokatorskich w Warszawie, sprawie Jolanty Brzeskiej oraz protestach inicjowanych przez niezależnych działaczy.
Spotkanie zwieńczone zostało projekcja filmu, od którego zaczerpnięta została nazwa całego wydarzenia: “Mój kraj taki piękny”. Film opowiadał o ruchach narodowych i nacjonalistycznych, które rosna w sile w Polsce, a także o reakcji władz na ich powstawanie. Po projekcji publiczność miała możliwość porozmawiać z reżyserem Grzegorzem Paprzyckim i zadać mu pytania dotyczące tego trudnego reporterskiego zadania jakim bez wątpienia była realizacja tego rodzaju materiału filmowego.
Zorganizowane spotkanie okazało się sukcesem: w wydarzeniu w Warszawie wzięło udział ok. 50 osób (część z nich brała udział w pojedynczych panelach lub projekcjach), uruchomiona została rejestracja, z której skorzystało ok. 30 osób. Strzałem w dziesiątkę okazał się też dobór panelistów i panelistek: od oddolnych działaczy związanych z ruchami anarchistycznymi, przez rozpoznawanych aktywistów i publicystów oraz działaczki internetowe po filmowych reżyserów. Paneliści i panelistki również podzielili się swoimi przemyśleniami dotyczącymi życia w Polsce na platformie Edgeryders.
Organizacja wydarzenia nie byłaby również możliwa bez wsparcia No Problem i świetnej opieki ze strony pracowników lokalu.