Bine v am gasit!

Available in: Romanian


Romanian version

Bucharest needs to organise its enthusiastic people better, because a lot of the time the energy dissipates only because you don’t have someone to support you with a kind word, with an idea; not everyone has a large group of friends ready to do anything for a project just because it’s interesting and possibly, with no financial rewards. And this is how another unicorn dies.

Este o placere sa scriu aici! De ceva timp tot vedem “your vibe call your tribe” si uite ca este adevarat. Job ul de community connector and engager este foarte fain si provocator. Din ce am citit din prezentare munca din urmatoarele doua luni va fi de cercetare, organizare de informatii si a unei intalniri si mai ales de intelegere a comunitatii Edgeryders. Partea de cercetare, documentare, a vietii culturale bucurestene o fac de ceva timp pentru grupul de fb pe care il moderez, pentru ca evenimentele de nisa si faine se pierd in marea de evenimente, grup unde va astept si pe voi sa ne spuneti ce se mai intampla in Bucuresti, Redirecting... . Acest grup l am crescut in ultimii ani si sunt mandru ca nu avem spam si creste incet, oamenii vin singuri, nu sunt bagati cu forta in grup si se implica si ei in a posta evenimente. Urmeaza sa treaca si in online, cat de curand vom lansa si site ul, dar mai este de munca la el. Cautarea de evenimente si oameni este faina, de fiecare data mai descoperi o bucatica de lume si asta am experimentat ajutand la organizarea TEDxBucharest si in anii de voluntariat in proiectul incubator107. De fiecare data am avut ocazia sa vad o lume care la inceput, prin 2010, imi parea greu de descoperit, iar azi trebuie doar sa vrei sa o descoperi. Este fain sa vezi ca oamenii se aduna sa faca ceva, in primul rand pentru ca cred in acel ceva, in al doilea rand pentru ca se vor simti bine facand asta si undeva, acolo, pentru bani. Bucurestiul are nevoie sa isi organizeze entuziasti mai bine, pentru ca de multe ori energia se pierde doar pentru ca uneori nu ai pe cineva langa tine sa te sustina cu o vorba, cu o idee, pentru ca nu toata lumea are un grup de prieteni care sunt gata sa faca un proiect pentru ca este interesant si posibil, fara un castig financiar. Si asa mai moare cate un unicorn. Sunt sigur ca vom avea de invatat cate ceva unii de la altii si abia o astept sa o fac, sper sa ne vedem cat de curand si oricine va fi ales sa fie community connector and engager sa stie sa colaboreze si mai ales sa poata cere ajutor cand va avea nevoie, ca de aia este vorba de comunitate. Abia astept sa ne vedem si ma bucur ca v am descoperit! Bine ai venit in Bucuresti @Noemi ! P.S. aici veti gasi evenimentele din acest week end (Noaptea Muzeelor si Design Week sunt doar punctate)

2 Likes

Salut, Petru! Fain grupul Bucureștiul monden!

”Bucurestiul are nevoie sa isi organizeze entuziasti mai bine, pentru ca de multe ori energia se pierde doar pentru ca uneori nu ai pe cineva langa tine sa te sustina cu o vorba, cu o idee, pentru ca nu toata lumea are un grup de prieteni care sunt gata sa faca un proiect pentru ca este interesant si posibil, fara un castig financiar. Si asa mai moare cate un unicorn.”

Oh, da! Ca sa confirm cat de important este sa stii de un grup in care sa gasesti oameni entuziasti si cat de deconectati suntem, inca, iti spun ca eu abia acum aflu de Bucurestiul monden. :slight_smile:

Keep up the great work, abia astept sa ne cunoastem live!

Buna Alex!

Multumesc frumos!

Cum iti castigi existenta?

You made my day. Citind postarea asta sincera, ca sa nu mai zic de cea scrisa de @Ida! imi dau seama de ce sunt in Romania, si ca sunt atatia oameni “driven”, adica auto-motivati in primul rand.

Totusi, ceva nu inteleg: deja imi dau seama ca esti un om cu super energie, care face mii de lucruri. Eu abia apuc sa fac unul, si chiar si asa, ma gandesc: oare il fac bine? Ca tine mai cunosc cativa oameni, extrem de implicati, cumva conectori innascuti. Dar cum reusiti? Ai un job de zi, sau reusesti sa monetizezi o pagina de facebook? Tedx si Incubator, din cate stiu, functioneaza mai mult ca voluntariat.

Totul tine de timing, de programat activitatiile si prioritatile tale. Nu am mai spus de Brigada de Voluntari, cei care ajuta organizatorii de evenimente. Cu ei am fost la concertele si festivalurile din Bucuresti, la Blaj Alive, o sa merg la Untold, am ajutat la organizarea de conferinte si alte evenimente, incepand cu 2012. Aici am vazut ce insemna sa organizezi un eveniment, incepand cu cele de pe Arena nationala pana la o conferinta pentru 300 de persoane. Cu ei am stat aproape o saptamana cu cortul la Tunari, inainte de festival, ca sa amenajam B’est Fest ul.

Am un job, din fericire, cu perioade mai relaxate si sefi intelegatori. Asa am putut sa le fac pe toate, pe rand, fara sa aglomerez perioadele. Imi place ca fiecare activitate sa o fac atent, fara sa imi pierd concentrarea cu alte probleme si alte evenimente in minte. Totul tine de timing.