Jak se dostaneme k prosperitě? Bez korupce férovým způsobem bohužel těžko!

Asi je to příběh trochu odlišný, než ty, co tu čtu, ale podělím se stejně, když už mě k tomu Jakub jednou motivoval (díky!). Mám malou firmu, sice se rozjíždíme docela slibně, ale stále mám jen pár zaměstnanců. Sídlíme na okraji Prahy skoro až za městem a v rámci „expanze“ (hodně velké úvozovky tam jsou) jsme se začali rozhlížet po možnosti, jak se dostat víc do centra města, respektive pozornosti. Krédem naší společnosti je být fair play – na tom je založená naše firemní kultůra a myslím, že i naši zákazníci to oceňují a díky tomu jsou loajální, win-win, ale já jsem tak byl vychován, takže mi to přijde jako přirozenost… No a teď poslouchejte ten paradox, co jsem tu v Praze prožil – kamarád mě upozornil, že na Andělu pronajímá město celej barák někomu za korunu ročně. No nechtěli byste mít taky nájem korunu ročně?!? Tak jsem se začal pídit, „obtěžovat“ magistrát na pětce, ať mi podají vysvětlení. Když se dlouho nikdo neozýval, rozhodoval jsem se, že podám trestní oznámení, protože nebylo nikde dohledatelný, že by na takovou nájemní smlouvu probíhalo výběrko, což ale magistrát ze zákona vypsat musí! Zjistili jsme, že jenom v přízemí budovy je soukromý výdělek cca 15 milionů ročně, zbylé patra jsem ani neřešil. Ještě než jsem podal to trestní oznámení, ještě jednou jsem oficiální cestou vyzval magistrát, ať se k tomu vyjádří, na jakém základě pronajímá budovu s takovým potenciálem za KORUNU ROČNĚ!!! Do kopie jsem dal i Amnesty International, jednak aby oni věděli, co se tu děje, ale aby i magistrát viděl, že to nechci nechat být! A teď se podržte: ještě než se mi magistrát ozval, kontaktovala mě jakási soukromá osoba, že mi bude platit měsíční „výpalné“ za to, že budu mlčet! Ale já to primárně nedělal kvůli svému zisku, nebo abych tu budovu nutně získal, ale kvůli tomu, že takhle to prostě chodit nemá!!! Nabídku výpalného jsem odmítl a (byl) jsem rád, že mi nikdo vyhrožoval něčím horším. Magistrát po čase smlouvu byl nucený zrušit a vypsat nové výběrové řízení. To jsme vyhráli, nebo jsme ho vyhrát měli, ale obratem magistrát výběrko zrušil a vypsal nové, dvoukolové… Opět jsme se přihlásili, ale do druhého kola jsme nepostoupili, do dnešní doby nevím, díky jakým oficiálním nedostatkům jsme se nekvalifikovali. Když jsem šel osobně na příslušný odbor, bylo mi řečeno, že moje jméno znají a že bych stejně tento tendr nevyhrál, proč, to opět nevím. Šel jsem se podívat na ten dům a normálně v tom přízemí se nic nezměnilo, provozovna sice byla zavřená, ale nebyla vystěhovaná – což mě vede k tomu, že byl tendr vypsán na míru původnímu nájemci, se kterým bylo již od začátku počítáno jako s jasným vítězem. Zřejmě nějaký kamarád, nebo známý, nebo dobrý úplatek, nebo já nevím, jakou cestou se toto řeší, ale transparentní to rozhodně není! Jestli se tím dál zabývají aspoň z té Amnesty, to nevím, přestal jsem se o tuto kauzu zajímat, protože mě stála poměrně hodně sil jak fyzických, tak psychických a navíc jsem si uvědomil, že by mi opravdu mohlo začít být vyhrožováno nějakým útokem, protože se do věci moc rýpu, zajímám se o něco „do čeho mi nic není“ a podobně. Šel jsem se tedy zeptat vedle na Smíchovské nádraží, kde je spousta budov Českých drah kromě toho samotného nádraží a když jsem byl na osobním setkání s nějakým správcem, ten mě z očí do očí požádal, abych mu koupil motorku v řádu cca 200k, což jsem ihned striktně odmítnul a bylo mi řečeno, že drážní budovy k pronájmu nejsou, ačkoli do té doby se tvářil, že by se cesta možná našla. Nevím, jestli je to problém pouze Prahy, nebo Prahy 5, ale nakonec jsme se rozhodli, že zůstaneme na okraji města a vyřešíme potenciální růst podnikání jinak a stále přemýšlíme jak. Nechci si stěžovat, četl jsem tu i jiné příspěvky a všichni máme vidno svých problémů dost, nicméně toto je moje reálná zkušenost s korupcí, která brání mému poctivému vedení firmy a nepřinesla nic jiného, než spoustu komplikací. Říkám si, že kdybych na jejich hru přistoupil, třeba že bych si vzal to „držhubné“, zapojím se do tohoto začarovaného kruhu taky a když i já, kdo se bude snažit o to, aby to tu začalo fungovat na nějakých normálních principech?! Normální je pro mě fair play! Sice známe z médií horší případy, které projdou bez sankce (premiér a jim podobní), pro mě to bylo opravdu odstrašující!!! Modlím se a držím palce vám mladým, abyste se neohnuli a bojovali za to, aby se naše česká společnost mohla a začala posouvat z bolševických principů k principům spravedlnosti, jinak nám tu zbyde hrstka superboháčů a ostatní budou chodit dřít do práce a sami nebudou mít nic… Například vlastní bydlení, o kterém jsem tu četl zajímavý a bohužel pravdivý příspěvek. Nedejme se!

3 Likes

Dobrý den, Jaroslave, díky moc za sdílení Vašeho příběhu, který jste mi před časem vyprávěl, je to opravdu otřesné. Dostal jste nějaké vyjádření od Amnesty Int. ohledně té podvodné smlouvy i celého tendru? A co se týká jednání managera z ČD, podal jste na něj stížnost někam (ČD, Amnesty, policie…)? Ještě jednou díky moc a držíme Vám palce k fair play podnikání, z Vašeho životního postoje by si měli brát příklad nejen další podnikatelé, ale i všichni ostatní (státní správu nevyjímaje!!!).

1 Like

Díky moc za příspěvek, který otevřeně otevírá to, o čem my, kteří v Praze nepodnikáme vlastně jenom tušíme. To si tak člověk myslí, že “devadesátky” i “nultý léta” už jsou dávno za náma a “divokej východ” se nekoná, ale těžce se při tom pletu:/. Evidentně problém není jenom naprosto bezstrestná činnost lidí typu Pavla Béma, kteří s partou kamarádů oholí město možná i o desítky miliard (což se vlastně pokryje z daní, takže to vlastně nikoho přímo nebolí), ale tyhlety zážitky na osobní rovině jsou vysloveně hnusné. Vzpomínám si, když si ode mě poprvé někdo řekl o úplatek, což byl průvodčí ve vlaku při cestě z vodáckého výletu na Slovensko (Kuba ví:), který prostě využil situace a toho, že jsme neměli dost peněz na lístek, takže jsme jeli “zadarmo” potom, co jsme mu dali všechno, co jsme měli. Trvalo mu asi pět minut, než nám vysvětlil, že chce abychom ho uplatili, protože mně byl celý ten koncept v 19 prostě úplně cizí:) To je jenom veselá historka ve srovnání s tím, když jdete proti městu/městské části a dáváte všanc svoji firmu, která zaměstnává několik lidí. Je skvělé slyšet, že Vy jste se nedal! O Praze 5 za pana starosty Jančíka především jsem slyšel svoje (jsem studijně i pracovně spjat s Jinonicemi), takže tuším, že podhoubí asi stále přetrvává - mohl bych se zeptat, kdy přibližně jste tohle zažil a jestli nevíte, zda se po posledních komunálních volbách prostředí nezlepšilo? Přece jenom ty výsledky vypadaly, že boj s korupcí byl tím nejdůležitějším tématem.

1 Like