Czym jest dla Ciebie opieka?
- Kto dostarcza opieki w Twojej rodzinie, Twoim mieście?
- Kto powinien sprawować opiekę nad starzejącymi się osobami? Niepełnosprawnymi? Dziećmi?
- Jak, Twoim zdaniem, wygląda opieka w Polsce? Jak Ty sprawujesz opiekę nad innymi?
Opieka jest kluczowym elementem zdrowego społeczeństwa. Jej jakość i dostępność przekładają się na komfort życia - dotyczy to zarówno opieki zdrowotnej, psychologicznej, jak i społecznej.Nasze możliwości uczestniczenia w życiu rodzinnym, publicznym, dostęp do pracy, są uzależnione od tego, czy w naszych miastach mamy lekarzy i przychodnie, szpitale i przedszkola, osoby pomagające starszym i niepełnosprawnym w codziennych czynnościach, wsparcie dla biednych czy bezdomnych.
Tymczasem opieka zdrowotna kuleje - kolejki do lekarzy specjalistów, których w Polsce jest niedostatek, trwają nawet rok. Na zdrowie wydajemy też z budżetu ponad połowę mniej środków, niż na przykład Niemcy - a wielu osób nie stać na dobrego lekarza czy opiekę daleko od domu.
Polacy coraz częściej i głośniej domagają się koniecznych zmian - które z nich wydają się Tobie najpilniejsze?
Wydatki na walkę z bezdomnością i budowanie mieszkań socjalnych. Historie rodzin i starszych wyrzucanych z prywatyzowanych domów pojawiają się regularnie w ogólnopolskich mediach - wielu z nich oferowane są w zamian lokale z warunkami niegodnymi rozwiniętego państwa.
Niedofinansowane są też emerytury, renty, ochrona zdrowia czy rehabilitacja. Protest rodzin osób niepełnosprawnych w ostatnim roku pokazał nam skalę problemu - nie dość, że osoby niepełnosprawne nie dostają wystarczającego wsparcia ze strony państwa, to niedostateczna pomoc dla ich rodzin sprawia, że wiele z tych osób żyje w ubóstwie i nie może podjąć się pracy.
Wielu z nas popiera prawo do narodzin każdego dziecka - ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę w kosztów i trudów związanych z zapewnieniem niepełnosprawnym osobom godnego poziomu życia. Jest to tym bardziej paradoksalne w kraju z najostrzejszym w Europie prawem do aborcji.
Niedofinansowanie pomocy dla osób starszych zrzuca obowiązek ten na młodsze pokolenia. Często są to osoby często samotne, niedołężne, mieszkające samotnie i utrzymujące się z niewystarczających emerytur. Pół biedy, jeśli mają one rodziny, i te rodziny jest na taką pomoc stać. Gorzej z tymi, którzy mieszkają sami, lub ich bliscy i tak ledwo wiążą koniec z końcem. Dodatkowe obciążenia sprawiają, że takim rodzinom trudniej jest im wyjść z biedy czy wyedukować dzieci.
Być może znasz ten problem z własnego doświadczenia, i masz pomysły, które pomogłyby Ci radzić sobie z tym wyzwaniem?
Młode rodziny bezpośrednio dotyka niewystarczająca liczba przedszkoli i żłobków - dlatego rodzice nie posyłają do nich dzieci tak często, jak w innych krajach Europy. A to ma wpływ na ich sytuację zawodową i finansową, nie wspominając o edukacyjnych szansach dla dzieci.
Pieniądze w Polsce są ponadto wydawane są w nieskuteczny sposób, przez co maleją szanse ubogich osób na zmianę sytuacji życiowej. O wiele lepiej wypadają tu Szwecja, Węgry czy Luksemburg, których pomoc społeczna trzy razy częściej pomaga obywatelom na wyjście z biedy. Czy uważasz, że rolą państwa jest odpowiedzialne i mądre zarządzanie finansami, i pomoc biednym w poprawianiu ich sytuacji?
Ciekawi jesteśmy Twojej opinii na temat opieki społecznej i zdrowotnej w Polsce. Przede wszystkim, czy powinna ona być sprawowana przez państwo - i jeśli tak, to co, Twoim zdaniem, musiałoby się w niej zawierać? Czy potrzebna jest solidarność z biednymi i wykluczonymi? Jeśli tak, to dlaczego?
Stworzyliśmy na tę potrzebę specjalne forum, w którym bezpiecznie możemy rozmawiać na ważne tematy.
Będziemy unikać tutaj konfliktów i obrażania, zapewnimy wszystkim uczestnikom odpowiednie warunki do wyrażenia własnej opinii i uczuć.
Dzięki wam zrozumiemy, jakie są życiowe doświadczenia mieszkańców Polski, i innych części świata - rozmawiamy o tym z Serbami, Czechami, Węgrami, i każdym, kto ma coś na ten temat do powiedzenia.
Zapraszamy was do udziału w tej dyskusji:
- Wpadnij na spotkanie online. Co tydzień organizujemy otwarte rozmowy na różne tematy - wystarczy kliknąć na link i dołączyć do wirtualnej rozmowy tutaj: http://bit.ly/2P47Zv0
Albo…
- Jeśli wolisz pisać, zapraszamy do pisania o swoich doświadczeniach na naszej platformie, gdzie możesz spotkać ponad 4500 osób z 80 krajów na całym świecie. Załóż konto na tej stronie internetowej klikając na “Zarejestruj się” w prawym górnym rogu tej strony. Następnie kliknij na " + nowy temat", aby rozpocząć nowy artykuł. W Polsce - Edgeryders
Płacimy też uczestnikom za najlepsze historie, więcej informacji tutaj: Show us stories that matter, become an expert in a topic and get paid 200 €
Czekamy na ciebie - do zobaczenia!
Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z Państwem,
@Jan, @Jirka_Kocian, @johncoate, @Maja, @MariaAlinaAsavei, @natalia_skoczylas, @Noemi