O co chodzi z Wellbeing/POPrebel?

Jako managerka społeczności na edgeryders i jedna z liderek projektu POPrebel, chciałam dla was zsyntetyzować, o co w ogóle chodzi w tym projekcie i dlaczego robimy razem wydarzenie jesienią w Warszawie, na które już teraz serdecznie was zapraszam (save the date, 30 listopada w gorącym lokalu No Problem w Warszawie - więcej tutaj).

No więc tak.

Grupa naukowców i uniwersytetów rozsianych po Europie - w tym jeden z najlepszych na świecie, UCL, a także nasz Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet w Belgradzie i Karola w Pradze - przez dobrych kilkanaście miesięcy pisała propozycję o grant od Komisji Europejskiej w ramach schematu Horyzont2020, żeby zbadać rosnące populizm (po prawej i lewej stronie) i polaryzację w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Udało im się wygrać, i w szczęśliwym gronie partnerów była moja dziwna organizacja Edgeryders - społeczność online, która gromadzi aktywistów, naukowców, hackerów i artystów z całego świata. Wymieniają się oni wiedzą, rozpoczynają długodystansowe kolaboracje - udało nam się wspomóc oddolne ruchy w Nepalu tuż po trzęsieniu ziemi lata temu, korzystając z tej kolektywnej inteligencji pomogliśmy ufundować międzynarodowy kolektyw pracujący nad insuliną, którą możesz zrobić sobie w domu (niektórych na nią nie stać), wspieramy młodych przedsiębiorców w krajach północnej Afryki za pomocą naszego inkubatora, i robimy masę badań etnograficznych w oparciu o dyskusje prowadzone na tym forum na różne tematy.

Badaliśmy do tej pory dostęp do opieki zdrowotnej - polecam wam zobaczyć niesamowite inicjatywy, które ze sobą połączyliśmy, i których radykalne, innowacyjne podejście pomogło nam stworzyć kompendium rekomendacji i rozwiązań w tej sferze. Wiemy, że tańsza, lepsza opieka zdrowotna jest możliwa i znaleźliśmy tych, którzy ją oferują.

W tym roku ruszyliśmy w dwie równoległe podróże - interesuje nas internet i to, jak zmienić jego dynamikę (czyli jak sprawić, żeby człowiek znów był centrum projektowania technologii, nie zysk) i to, dlaczego świat zalewa fala destrukcyjnych politycznych ruchów, w niezwykle delikatnym momencie dla ludzkości. Korzystamy w tych badaniach z metody, którą sami opracowaliśmy, wierząc, że co dwie (wiele) głowy, to nie jedna - i że wymiana opinii i dyskusja online są niezwykłym źródłem wiedzy i kolektywnej mądrości. Opracowaliśmy do tego narzędzie open source, za pomocą którego etnografowie kodują i analizują dyskusję. Wiedza wynikająca z wymiany poglądów i doświadczeń w ramach POPrebel/Wellbeing może wpłynąć na mądrzejszą politykę społeczną i ekonomiczną w Polsce i w Europie, i dać zaczątek nowej jakości relacjom - bo z naszego doświadczenia dialog i otwartość zwykle prowadzą do niezwykle ciekawych projektów i dalszych działań.

Wasze obserwacje i doświadczenia są esencją codzienności w naszym kraju - i mają gigantyczną wartość. W dyskusji z drugim człowiekiem mamy też szansę skonfrontować nasze wizje świata i zrozumieć inne perspektywy, ścieżki, wybory życiowe. Uczymy się od siebie i dzięki sobie nawzajem.

No więc po to są te historie.

Jednym z liderów tego projektu jest @Jan Kubik, antropolog, który niezwykle wnikliwie analizuje sytuację w Polsce. Polecam wam gorąco jego teksty: Prof. Jan Kubik - Populism in Central and Eastern Europe

Jeśli chcecie, mogę spróbować namówić go też do rozmowy z nami online, albo do odwiedzin w dniu naszego wydarzenia w Warszawie.

A tymczasem namawiam was do prowadzenia dyskusji nt otwartego forum, waszych motywacji do jego organizacji i waszych obserwacji nt życia w Polsce na naszej platformie. Wiem, że nie jest ona łatwa, tak jak Facebook - ale też nie jest ona facebookiem, wasze dane są anonimowe (na tyle, na ile chcecie) i informacje, które na niej zbieramy, są używane w transparentny sposób - bo wierzymy w to, że wiedza i informacje powinny być ludzkim dobrem, a nie korporacyjnym złotem.

Mam nadzieję, że teraz będzie trochę jaśniej :slight_smile:

Natalia Skoczylas, POPrebel

2 Likes