Jak kreujemy dobrobyt i pracę w Polsce? - 200 eur za najlepsze historie

Chcielibyśmy zapytać, jaka jest sytuacja osoby pracującej w Polsce.

A ci, którzy szukajš pracy, bez powodzenia?

Jakie są największe problemy polskiego rynku pracy?

Czy uważasz, że płaca minimalna jest zbyt niska? A co z niestabilnymi umowami o pracę?
Czy oferowane w Polsce wynagrodzenia gwarantują godne życie?
Jaka jest ocena wyników kobiet?

Pomimo wzrostu gospodarczego i zmniejszających się różnic społecznych, jesteśmy ostatnimi w Europie, którym oferuje się wsparcie dla osób poszukujących pracy i bezrobotnych. Dostęp do rynku pracy jest utrudniony w mniejszych miastach, również dla osób z wyższym wykształceniem.

Brakuje również wsparcia, a nawet zrozumienia dla klas pracujących - w formie solidnej edukacji, szkoleń, szkoleń zawodowych, pomagając w dostosowaniu wiedzy i umiejętności do potrzeb rynku.

Z jednej strony jesteśmy jednym z najlepiej wykształconych społeczeństw w Europie. Z drugiej strony, zarówno oferta edukacyjna, jak i obietnica płynąca z uniwersytetów, są niedopasowane do rzeczywistości.

Wielu z nas jest wykształconych w przekonaniu, że tytuł magistra jest gwarancją sukcesu - co często okazuje się nieprawdziwe, zwłaszcza jeśli nie chcesz przenieść się do jednego z dużych miast i pracować w korporacji.

Często spoglądamy z góry na tych, którzy decydują się na rzemiosło.

Dążenie do pracy przy biurku oznacza, że inne zawody postrzegane są jako “porażka”, wpływająca m.in. na to, że jesteśmy gotowi zaakceptować płace głodowe dla wielu osób, których codzienne wysiłki mają ogromny wpływ na jakość naszego życia. Nie wspominając o tym, jak brak szacunku dla zawodów, które utrzymują nasze miasta, szpitale i domy w czystości i porządku (na przykład), psuje nasze relacje i tworzy niepotrzebny dystans.

Innym problemem jest niepewność zatrudnienia: w ostatnich latach odsetek umów na czas określony wzrósł do najwyższego w Europie, osiągając prawie 27% w 2017 r. (tuż za Holandią i w porównaniu ze średnią europejską wynoszącą około 14%).

Skutki takiej sytuacji są w dłuższej perspektywie niekorzystne - Polacy uważani są za konkurencyjną i niedrogą siłę roboczą, ale dotyczy to głównie zawodów niezbyt zaawansowanych. Sytuacja ta nie ułatwia dalszego szkolenia, nie gwarantuje mobilności społecznej, a przede wszystkim nie zapewnia bezpieczeństwa pracowników.

Problemem jest również bezrobocie - na przykład wśród ludzi młodych, z których 12,7 % nadal pozostaje bez pracy. Wielu z nich przyznaje, że znalezienie dobrej pracy zależy od szczęścia i kontaktów, więc niektórzy decydują się zostać w domu. Czy uważasz, że znalezienie dobrej pracy w Polsce jest trudne z tych samych powodów? Albo sš inne przyczyny?

W tym celu stworzyliśmy specjalne forum, na którym możemy bezpiecznie rozmawiać na ważne tematy. Unikniemy tutaj konfliktów i zniewag oraz zapewnimy wszystkim uczestnikom odpowiednie warunki do wyrażania swoich opinii i uczuć. Dzięki Tobie zrozumiemy doświadczenia życiowe mieszkańców Polski i innych części świata - rozmawiamy o tym z Serbami, Czechami, Węgrami i wszystkimi, którzy mają coś do powiedzenia na ten temat.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tej dyskusji:

  1. Wpadnij na spotkanie online. Co tydzień organizujemy otwarte rozmowy na różne tematy - wystarczy kliknąć na link i dołączyć do wirtualnej rozmowy tutaj: http://bit.ly/2P47Zv0

Albo…

  1. Jeśli wolisz pisać, zapraszamy do pisania o swoich doświadczeniach na naszej platformie, gdzie możesz spotkać ponad 4500 osób z 80 krajów na całym świecie. Załóż konto na tej stronie internetowej klikając na “Zarejestruj się” w prawym górnym rogu tej strony. Następnie kliknij na " + nowy temat", aby rozpocząć nowy artykuł. W Polsce - Edgeryders

Płacimy też uczestnikom za najlepsze historie, więcej informacji tutaj: Show us stories that matter, become an expert in a topic and get paid 200 €

Czekamy na ciebie - do zobaczenia!

@Jan, @Jirka_Kocian, @johncoate, @Maja, @MariaAlinaAsavei, @natalia_skoczylas, @Noemi