Event Post 4: POPREBEL in Polish


site:
  title: Campaign Template
  template: Campaign
  lang: en-US
menu: 
  anchor: true
header:
  image: https://i.redd.it/x5zojh91awfz.jpg
  social: ['url', 'twitter', 'facebook', 'linkedin', 'email']

Campaigns


---

Szczyt internetowy Covid19 + Resilient Livelihoods

Opieka społeczna i zdrowotna w Polsce

Spotkanie, dedykowane opiece zdrowotnej i pomocy społecznej jest przedłużeniem dyskusji, która się zaczęła na platformie Edgeryders.eu w 2019 roku. Wiemy, że tańsza, lepsza opieka zdrowotna jest możliwa. Spójrzmy w trakcie spotkania na obecną sytuację i na głębsze, bardziej długoterminowe kwestie. Przede wszystkim, czy powinna opieka społeczna i zdrowotna być sprawowana przez ZUS i MOPS – i jeśli tak, to co musiałoby się w niej zmienić? Czy potrzebna jest społeczna solidarność z biednymi i wykluczonymi? Jeśli tak, to dlaczego?

Edgeryders.eu – to jest społeczność internetowa, która gromadzi aktywistów, naukowców, hackerów i artystów z całego świata. Korzystamy z “inteligencji zbiorowej”, wierząc, że co dwie (wiele) głowy, to nie jedna - i że wymiana opinii i dyskusja w internecie są niezwykłym źródłem wiedzy i kolektywnej mądrości. Opracowaliśmy narzędzie open source, żeby analizować dyskusję. Połączyliśmy ze sobą niesamowite inicjatywy, żeby badać dostęp do opieki zdrowotnej. Ich innowacyjne podejście pomogło nam stworzyć kompendium rekomendacji i rozwiązań, który ma nazwę Dobrobyt w Europie . Mamy nadzieję, że wiedza wynikająca z wymiany poglądów i doświadczeń wpłynie na mądrzejszą politykę społeczną i ekonomiczną w Polsce i w Europie.

Serdecznie zapraszamy na szczyt internetowy Resilient Livelihoods, organizowany przez platformę Edgeryders.eu żeby mówić o zmianie perspektyw na przyszłość po koronawirusie i odnaleźć systemy wsparcia i współpracy, wykraczające poza status quo.

Add: Date
Add: Location
Add: Zarejestruj się: https://covid19-summit.netlify.app. (url to Registration form 1.b)


Uczestnicy

add block of profiles tagged event-participant- health

Program szczytu Covid19 + Resilient Livelihoods

Resilient Livelihoods – to jest międzynarodowy szczyt internetowy, organizowana przez platformę Edgeryders.eu na początku czerwca 2020 r. Zapraszamy do debaty o zmianie perspektyw na przyszłość po koronawirusie, o wsparciu i współpracy, wykraczających poza status quo. W otwartej dyskusji mamy szansę skonfrontować nasze wizje świata i zrozumieć inne perspektywy, ścieżki, wybory życiowe. Uczymy się od siebie i dzięki sobie nawzajem. I z całej sprawy wyciągnijmy poważną lekcję.

Tłem inicjatywy jest długoterminowy projekt badawczy POPrebel, skierowany na rozumienie wzrostu „ruchów populistycznych” w byłych państwach komunistycznych. Nie chcemy szufladkować opinii i spróbujemy patrzeć na świat oczami jednostki, żyjącej obecnie w Polsce, Niemczech i Czechach. Jednym z liderów tego projektu jest @Jan Kubik, antropolog, który wnikliwie analizuje sytuację w Polsce.

Serdecznie zapraszamy was do prowadzenia dyskusji podczas szczytu Resilient Livelihoods i waszych obserwacji na temat życia w Polsce na naszej platformie. Może w ten sposób narodzi się nam nowy świat, nie tylko na zewnątrz, ale i w nas samych.

---

Bądźcie z nami!

Form Example

This is a form example. Quam elementum pulvinar etiam non quam. Tortor consequat id porta nibh venenatis cras.

Your City

Your Country

Your Personal Site / LinkedIn profile

Please provide 2-4 sentences about your life experience as it relates to your domain, or anything else you would like to add. (Optional)

Would you like to also subscribe to our newsletter?

Would you like to receive occasional updates?

---

Bądźcie z nami!

Serdecznie zapraszamy was do prowadzenia dyskusji podczas szczytu Resilient Livelihoods i waszych obserwacji na temat życia w Polsce na naszej platformie. Może w ten sposób narodzi się nam nowy świat, nie tylko na zewnątrz, ale i w nas samych.

@ja66er hi - can you come up with a nice name for the event?

yes, I will think about the best translation of “Resilient Livelihoods” to Polish.

1 Like

no it’s this form: Event Registration Form Questions

thank you for the link. how about “Społeczności przeciwko Covidowi-19” name for the event?

Missing part to add:
20200520_123819.jpg

About Edgeryders event method

A 2hr process of online activities that accelerates offline activities.

Discussion

The EdgeRyders events process begins when an idea or solution is posted on the platform, sparking discussion among community members. Some join in, actively listening, asking questions or giving thoughtful responses. (This is a safe place and not for debating opinions or speaking for others.)

The discussion begins with first hand accounts of attempts taken to solve societal issues and moves to navigating the personal challenges experienced by members. Nuances and the various different contexts surrounding these challenges begins to show.

Information analysis

Next open source technology is used to make connections between topics being discussed, the people discussing them, places, projects, solutions and struggles. When we put this together, patterns start to emerge that help join these ideas and people to each other and to other information, skill and resources.

By the end of the process, our community members have gained a richer knowledge and understanding of the issue they wish to tackle and have a blueprint to put their idea into action.

What participants do: 2hrs

The process with require 2 hrs of your time in total , spread out over a 3 week period:

  • Fill in registration form ( 5 mins)
  • Participate in the video chat ( 1.10 hr)
  • Leave comments on the forum sharing your thoughts ( 35 min)

Optional (+ 1. 5 hr): If you want to be involved in new opportunities for working and fundraising together with others - you can come to the follow up call to explore ideas for collaboration born out of the process + do some follow up work

How to participate

Add a subheading (2).png

What comes out of it all?

Inputs Platform Outputs Outcome
Good People Conversation Articles Clusters of local actors that together try out new ideas to secure resilient livelihoods for their communities and themselves. Each cluster is composed of individuals, groups and organisations with deep ties to a place.
Interesting stories Sensemaking New Projects How is a cluster different from a network? In a network, participants look for how to make the most of what others are doing. In a cluster, participants are willing to re-orient their work, so as to better work with the other participants.
Experience-based knowledge New perspectives & ideas Unlikely Alliances If you are a construction company, you must not be lazy, and be open to using new technologies. If you are a social cooperative, you must look away from providing standardized services to customizing what you do in order to better valorize the capabilities of the people they are assisting. And so on.

This needs first translating into Polish by @ja66er, right?

yes

1 Like

ok, how about 2 visualisations with handwritten charts and instructions?

sure

@kajafarszky, @nadia here is the Polish translation of the missing part: About Edgeryders event method in Polish - Google Docs

2 Likes

Thanks @ja66er :slight_smile: