Mój Kraj taki Piękny - POPrebel Warszawa
![zdjeciewtle|690x388,75%][quote=“natalia_skoczylas, post:1, topic:11138, full:true”]
Mój Kraj taki Piękny - POPrebel Warszawa
- Miejsce: No Problem, Bracka 20, 00-028 Warszawa
- Czas: 30 listopada 2019, 13:30 - 21:00
- Organizatorki: @natalia_skoczylas @askabednarczyk
- Facylitatorki/Facylitatorzy:
Kaya Szulczewska z Ciałopozytywu
Jan Śpiewak
Robert Nowak, prawa lokatorskie
Jakub Grzegorczyk
Joanna Bednarczyk, Demakijaż, Kongres Kobiet
Natalia Skoczylas, Experimentelles Zukunftslabor
Jak dostać bilet na wydarzenie?
Krok po kroku:
- Zarejestruj się na platformie:
https://communities.edgeryders.eu/login - Przejdź do kategorii https://edgeryders.eu/c/wellbeing/pl poprzez dodanie nowego tematu (Add New topic) i dołącz do dyskusji nt. sytuacji ekonomicznej, politycznej, kulturalnej, społecznej… w Polsce. Czym się zajmujesz? Co Cię interesuje? Dodaj też na końcu tekstu [#poprebelwarszawa]
Problem? napisz do natalia@edgeryders.eu
Co w programie?
Program dnia:
14:00 Strajk Kobiet Trwa - pokaz filmu
15:00 Spotkanie z Jakubem Grzegorczykiem, OZZ Inicjatywa Pracownicza
16:00 Spotkanie z Janem Śpiewakiem
17:00 Kaya Szulczewska
18:00 Robert Nowak, działacz lokatorski
19:00 Mój kraj taki piękny - pokaz filmu i spotkanie z reżyserem
Nasze spotkanie rozpoczniemy projekcją filmu “Strajk Kobiet Trwa” reż. Inicjatywa Pracownicza, opowiadającym o kobiecych ruchach oporu w Polsce. Film przedstawia historię pracownic poznańskich żłobków publicznych, które w 2011 r. rozpoczęły walkę z marginalizacją pracy kobiet.
Jakub Grzegorczyk - Bilans ostatniej dekady pracy
Związki zawodowe i świat pracy w Polsce po wielkim kryzysie 2009 r. - globalny krach finansowy sprzed 10 lat, który przerodził się w jedno z poważniejszych załamań gospodarczych na wiele sposobów zmienił nie tylko warunki w jakich pracujemy, ale także ramy polityczne kształtujące stosunki pracy. Podobnie jak w przypadku Wielkiego Kryzysu z lat 20. XX wieku, jego konsekwencje są doniosłe nie tylko w sferze stosunków pracy (gdzie na całym świecie miał miejsce regres pod względem poziomu płac, warunków pracy oraz ogólnej sytuacji bytowej świata pracy), ale także poprzez przemiany otoczenia politycznego w jakim stosunki te są organizowane. Tematem wystąpienia będzie próba nakreślenia bilansu ostatnich 10 lat dla świata pracy.
Jakub Grzegorczyk (ur. 1983) - członek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, redaktor naczelny Biuletynu Inicjatywa Pracownicza i członek Komisji Krajowej (w kadencji 2019-2021). Z wykształcenia socjolog. Publikował m.in. w Nowym Obywatelu i Le Monde Diplomatique - edycja polska. W działalności związkowej i publicystyce koncentruje się na tematyce ekonomicznej, kwestii elastycznych form zatrudnienia oraz związkach działalności związkowej z szerszymi walkami i ruchami społecznymi. Poza działalnością związkową działa w Kampanii Solidarności z Palestyną i należy do kolektywu organizacyjnego Anarchistycznego Festiwalu Filmowego.
Rządy prawa, czy rządy przez prawo? O autorytarnym liberaliźmie sądów.
Spotkanie z Janem Śpiewakiem nt. przemocy systemu sądowego w Polsce
Jan Śpiewak jest socjologiem, aktywistą miejskim i publicystą. Założył ruch miejski Miasto Jest Nasze i Wolne Miasto Warszawa. Jest wiceprzewodniczącym stowarzyszenia Energia Miast. Pisał felietony dla Krytyki Politycznej, Kultury Liberalnej a ostatnio we Wprost. Jest autorem książki „Ukradzione Miasto”, która ukazała kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej. Za swoją walkę z deweloperami i układem reprywatyzacyjnym był wielokrotnie pozywany. W swojej działalności naukowej i publicznej koncentruje się na tematach związanych z kryzysem demokracji liberalnej, przemianami zachodzącymi w światowej gospodarce, nierównościami społecznymi, globalnym ociepleniem i ochroną środowiska. Ma psa Felka.
O godzinie 17:00 zapraszam na wykład i debatę o sytuacji kobiet w Polsce. Jako osoba na co dzień zajmująca się tematyką ciała i feminizmu w social mediach, będę chciała zdradzić Wam rąbek tajemnicy i opowiedzieć o tym jakie wiadomości dostaję, jakie historie opowiadają mi moje obserwujące i jaki ma to związek sytuacją prawną kobiet w Polsce. Potraktuję ciało jako punkt wyjścia do przedstawienia ważnych zagadnień związanych z równością i emancypacją. Czy jesteśmy wolne? Co stoi na przeszkodzie do uzyskania równości? Dlaczego cialopozytywność jest feministyczna i dlaczego musi poruszać trudne tematy? Mam nadzieję, że uda mi się omówić najważniejsze kwestie dotyczące kobiecego ciała we współczesnej Polsce i zachęcić Was do solidarnej walki o wspólną sprawę.
Kaya Szulczewska - twórczyni internetowa, feministka, działaczka społeczna. Założycielka profilu Ciałopozytyw - inicjatywy promującej pozytywne podejście do ciała, gdzie m.in. uczy na temat samoakceptacji oraz walczy z dyskryminacją ze względu na płeć, wygląd, orientację, zdrowie czy sprawność (etc). Powadzi też działania w tematyce praw kobiet, profilaktyki zdrowia, seksedukacji i psychoedukacji.
Prywatnie weganka, żona, psia mama.
Robert Nowak, działacz lokatorski
Polityka mieszkaniowa w Polsce jest wielka porażką III RP. Zamiast taniego budownictwa, mamy wolny rynek. Mieszkania zamiast zaspokajać podstawowe potrzeby ludzi, stają się źródłem zysku. Powstałe zasoby lokakowe jakie powstały w latach 1945-1989 doprowadza się celowo do ruiny przez władze samorządowe lub w lepszym stanie prywatyzuje.
Robert Nowak ur. 1980, działacz lokatorski, aktywista. Współautor książki “Wszystkich nas nie spalicie” (2016), gdzie wraz z Piotrem Ciszewskim opisał proces niesprawiedliwej dla lokatorów reprywatyzacji. Autor książk “Powstanie z ruin. Historia odbudowy Warszawy w latach 1945-1956” (2019) prezentującej odbudowę Warszawy od strony społecznej.
Pokaz filmu “Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego i rozmowa z reżyserem na koniec dnia.
Kącik Consent 101
Spotkanie w temacie consent.
Natalia Skoczylas - jedna ze starych wyjadaczek edgeryders. Organizatorka wydarzeń, managerka projektów, dziennikarka muzyczna, artystka i kuratorka, trochę riserczerka, nomadka, która cześćiowo osiadła w Berlinie. Politilożka i aktywistka, crossfitterka i poliamorystka.
Wydarzenie jest częścią międzynarodowego wydarzenia Festival of Consent - International Day of Consent
Jak dostać bilet na to wydarzenie?
To wydarzenie jest częścią szerszej dyskusji i badań na temat rosnącego populizmu w Europie i próbą analizy sytuacji politycznej, społecznej i ekomnomicznej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Chcemy podczas tego spotkania stworzyć platformę wymiany poglądów, ponad podziałami, w ramach której możemy wymienić się poglądami i opiniami na temat Polski - tej, w której żyjemy, i w której chcemy żyć. Jeśli będzie zainteresowanie, chcemy też stworzyć nowe grupy robocze i zasilić istniejących aktywistów pomysłami, wiedzą i kontaktami. To spotkanie budowane jest dla was i zapraszamy was serdecznie do zgłaszania życzeń i oczekiwań.
A bilet nie jest płatny - wymieniamy go za post, o tym, co was interesuje, co was gryzie, co chcecie zmienić albo z czego się cieszycie. Zapraszamy was do założenia konta i wrzucenia wpisu - naciśnij +Add New Topic. Dodaj na końcu posta #poprebelwarszawa - wtedy będziemy wiedzieli, o co chodzi
Brakuje Ci inspiracji? Możesz też skomentować istniejącą wypowiedź. Jeśli znajdziesz na platformie coś ciekawego, lub kontrowersyjnego, z czym się zgadzasz, na czym się znasz, lub z czym nie możesz żyć - to też wartościowa wypowiedź.
Jak organizujemy to wydarzenie?
To wydarzenie jest częścią festiwalu organizowanego przez edgeryders, który budujemy podczas spotkań online. Przeznaczyliśmy na niego środki i w duchu solidarności rozdajemy je członkom społeczności, nowym i starym.
Koordynatorkami tego wydarzenia są @AskaBednarczyk i @natalia_skoczylas
Kto finansuje ten projekt?
Projekt jest realizowany w ramach europejskiego grantu badawczego Horizon 2020 - numer grantu: 822682.
EN: This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 822682.
Czy mój udział oznacza, że zgadzam się z poglądami organizatorów?
Nie, Twój udział pomaga nam w przeprowadzeniu badań nt. sytuacji politycznej w Polsce. Naszym celem jest zebranie różnych światopoglądów i opinii, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć kontekst polskiej polityki: sytuację ekonomiczną, dobrobyt obywateli, poglądy polityczne, politykę społeczną, dostęp do pracy, opiekę zdrowotną, kulturę, edukację… Im więcej zróżnicowanych głosów, tym bardziej trafna będzie nasza analiza i wyniki tych badań.
Rezultaty badań zostaną zaprezentowane na końcu projektu w postaci raportu, który przeczytać można będzie także na tej platformie. Zapraszamy was też tutaj do zapoznania się z metodologią i technologią, opartą na otwartej licencji, których używamy do prowadzenia tych badań.
Kodeks postępowania
Twoje bezpieczeństwo i wygoda są dla nas ważne - jeśli masz jakieś obawy, albo specjalne życzenia, zostaw komentarz lub napisz email do natalia@edgeryders.eu. Zrobię co w mojej mocy, żeby pomóc.
Celem platformy Edgeryders, zarówno naszych projektów, jak i technologii, a przede wszystkim społeczności, jest budowanie lepszego świata. Znaczenie słowa “lepszy” można interpretować na wiele sposobów - dlatego staramy się stwarzać przyjazną, otwartą przestrzeń dla szerokiego wachlarza tych pomysłów i wizji. Przygotowaliśmy też dla was netykietę, w której tłumaczymy, co to znaczy być częścią naszej społeczności. Pamiętaj, że jako użytkownik platformy podlegasz zasadom społeczności i warunkom opisanym tutaj.
Co się dzieje z moimi danymi na platformie?
Jako partnerzy projektu europejskiego, przestrzegamy w tej kwestii europejskiego prawa i zgodnie z nim chronimy wasze dane. Polecamy zapoznać się z warunkami, oraz z rozwiązaniami prawnymi:
- Regulation (EU) 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of natural persons with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data, and repealing Directive 95/46/EC (General Data Protection Regulation) (Text with EEA relevance)
- Directive 95/46/EC of the European Parliament and of the Council of 24 October 1995 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data
- Handbook on European Data Protection directive
- European Commission website - Protection of personal data
[/quote]