Mój kraj taki piękny - POPrebel w No Problem, 30 listopada

Mój Kraj taki Piękny - POPrebel Warszawa

![zdjeciewtle|690x388,75%][quote=“natalia_skoczylas, post:1, topic:11138, full:true”]
Mój Kraj taki Piękny - POPrebel Warszawa

  • Miejsce: No Problem, Bracka 20, 00-028 Warszawa
  • Czas: 30 listopada 2019, 13:30 - 21:00
  • Organizatorki: @natalia_skoczylas @askabednarczyk
  • Facylitatorki/Facylitatorzy:

Kaya Szulczewska z Ciałopozytywu
Jan Śpiewak
Robert Nowak, prawa lokatorskie
Jakub Grzegorczyk
Joanna Bednarczyk, Demakijaż, Kongres Kobiet
Natalia Skoczylas, Experimentelles Zukunftslabor


Jak dostać bilet na wydarzenie?

Krok po kroku:

  1. Zarejestruj się na platformie:
    https://communities.edgeryders.eu/login
  2. Przejdź do kategorii https://edgeryders.eu/c/wellbeing/pl poprzez dodanie nowego tematu (Add New topic) i dołącz do dyskusji nt. sytuacji ekonomicznej, politycznej, kulturalnej, społecznej… w Polsce. Czym się zajmujesz? Co Cię interesuje? Dodaj też na końcu tekstu [#poprebelwarszawa]

Problem? napisz do natalia@edgeryders.eu


Co w programie?

Program dnia:

14:00 Strajk Kobiet Trwa - pokaz filmu

15:00 Spotkanie z Jakubem Grzegorczykiem, OZZ Inicjatywa Pracownicza

16:00 Spotkanie z Janem Śpiewakiem

17:00 Kaya Szulczewska

18:00 Robert Nowak, działacz lokatorski

19:00 Mój kraj taki piękny - pokaz filmu i spotkanie z reżyserem


Nasze spotkanie rozpoczniemy projekcją filmu “Strajk Kobiet Trwa” reż. Inicjatywa Pracownicza, opowiadającym o kobiecych ruchach oporu w Polsce. Film przedstawia historię pracownic poznańskich żłobków publicznych, które w 2011 r. rozpoczęły walkę z marginalizacją pracy kobiet.


Jakub Grzegorczyk - Bilans ostatniej dekady pracy

Związki zawodowe i świat pracy w Polsce po wielkim kryzysie 2009 r. - globalny krach finansowy sprzed 10 lat, który przerodził się w jedno z poważniejszych załamań gospodarczych na wiele sposobów zmienił nie tylko warunki w jakich pracujemy, ale także ramy polityczne kształtujące stosunki pracy. Podobnie jak w przypadku Wielkiego Kryzysu z lat 20. XX wieku, jego konsekwencje są doniosłe nie tylko w sferze stosunków pracy (gdzie na całym świecie miał miejsce regres pod względem poziomu płac, warunków pracy oraz ogólnej sytuacji bytowej świata pracy), ale także poprzez przemiany otoczenia politycznego w jakim stosunki te są organizowane. Tematem wystąpienia będzie próba nakreślenia bilansu ostatnich 10 lat dla świata pracy.

Jakub Grzegorczyk (ur. 1983) - członek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, redaktor naczelny Biuletynu Inicjatywa Pracownicza i członek Komisji Krajowej (w kadencji 2019-2021). Z wykształcenia socjolog. Publikował m.in. w Nowym Obywatelu i Le Monde Diplomatique - edycja polska. W działalności związkowej i publicystyce koncentruje się na tematyce ekonomicznej, kwestii elastycznych form zatrudnienia oraz związkach działalności związkowej z szerszymi walkami i ruchami społecznymi. Poza działalnością związkową działa w Kampanii Solidarności z Palestyną i należy do kolektywu organizacyjnego Anarchistycznego Festiwalu Filmowego.


Rządy prawa, czy rządy przez prawo? O autorytarnym liberaliźmie sądów.

Spotkanie z Janem Śpiewakiem nt. przemocy systemu sądowego w Polsce

Jan Śpiewak jest socjologiem, aktywistą miejskim i publicystą. Założył ruch miejski Miasto Jest Nasze i Wolne Miasto Warszawa. Jest wiceprzewodniczącym stowarzyszenia Energia Miast. Pisał felietony dla Krytyki Politycznej, Kultury Liberalnej a ostatnio we Wprost. Jest autorem książki „Ukradzione Miasto”, która ukazała kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej. Za swoją walkę z deweloperami i układem reprywatyzacyjnym był wielokrotnie pozywany. W swojej działalności naukowej i publicznej koncentruje się na tematach związanych z kryzysem demokracji liberalnej, przemianami zachodzącymi w światowej gospodarce, nierównościami społecznymi, globalnym ociepleniem i ochroną środowiska. Ma psa Felka.


O godzinie 17:00 zapraszam na wykład i debatę o sytuacji kobiet w Polsce. Jako osoba na co dzień zajmująca się tematyką ciała i feminizmu w social mediach, będę chciała zdradzić Wam rąbek tajemnicy i opowiedzieć o tym jakie wiadomości dostaję, jakie historie opowiadają mi moje obserwujące i jaki ma to związek sytuacją prawną kobiet w Polsce. Potraktuję ciało jako punkt wyjścia do przedstawienia ważnych zagadnień związanych z równością i emancypacją. Czy jesteśmy wolne? Co stoi na przeszkodzie do uzyskania równości? Dlaczego cialopozytywność jest feministyczna i dlaczego musi poruszać trudne tematy? Mam nadzieję, że uda mi się omówić najważniejsze kwestie dotyczące kobiecego ciała we współczesnej Polsce i zachęcić Was do solidarnej walki o wspólną sprawę.

Kaya Szulczewska - twórczyni internetowa, feministka, działaczka społeczna. Założycielka profilu Ciałopozytyw - inicjatywy promującej pozytywne podejście do ciała, gdzie m.in. uczy na temat samoakceptacji oraz walczy z dyskryminacją ze względu na płeć, wygląd, orientację, zdrowie czy sprawność (etc). Powadzi też działania w tematyce praw kobiet, profilaktyki zdrowia, seksedukacji i psychoedukacji.

Prywatnie weganka, żona, psia mama.


Robert Nowak, działacz lokatorski

75315311_774502602971676_1080911129439371264_n

Polityka mieszkaniowa w Polsce jest wielka porażką III RP. Zamiast taniego budownictwa, mamy wolny rynek. Mieszkania zamiast zaspokajać podstawowe potrzeby ludzi, stają się źródłem zysku. Powstałe zasoby lokakowe jakie powstały w latach 1945-1989 doprowadza się celowo do ruiny przez władze samorządowe lub w lepszym stanie prywatyzuje.

Robert Nowak ur. 1980, działacz lokatorski, aktywista. Współautor książki “Wszystkich nas nie spalicie” (2016), gdzie wraz z Piotrem Ciszewskim opisał proces niesprawiedliwej dla lokatorów reprywatyzacji. Autor książk “Powstanie z ruin. Historia odbudowy Warszawy w latach 1945-1956” (2019) prezentującej odbudowę Warszawy od strony społecznej.


Pokaz filmuMój kraj taki pięknyGrzegorza Paprzyckiego i rozmowa z reżyserem na koniec dnia.


Kącik Consent 101

Spotkanie w temacie consent.

Natalia Skoczylas - jedna ze starych wyjadaczek edgeryders. Organizatorka wydarzeń, managerka projektów, dziennikarka muzyczna, artystka i kuratorka, trochę riserczerka, nomadka, która cześćiowo osiadła w Berlinie. Politilożka i aktywistka, crossfitterka i poliamorystka.

Wydarzenie jest częścią międzynarodowego wydarzenia Festival of Consent - International Day of Consent

Jak dostać bilet na to wydarzenie?

To wydarzenie jest częścią szerszej dyskusji i badań na temat rosnącego populizmu w Europie i próbą analizy sytuacji politycznej, społecznej i ekomnomicznej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Chcemy podczas tego spotkania stworzyć platformę wymiany poglądów, ponad podziałami, w ramach której możemy wymienić się poglądami i opiniami na temat Polski - tej, w której żyjemy, i w której chcemy żyć. Jeśli będzie zainteresowanie, chcemy też stworzyć nowe grupy robocze i zasilić istniejących aktywistów pomysłami, wiedzą i kontaktami. To spotkanie budowane jest dla was i zapraszamy was serdecznie do zgłaszania życzeń i oczekiwań.

A bilet nie jest płatny - wymieniamy go za post, o tym, co was interesuje, co was gryzie, co chcecie zmienić albo z czego się cieszycie. Zapraszamy was do założenia konta i wrzucenia wpisu - naciśnij +Add New Topic. Dodaj na końcu posta #poprebelwarszawa - wtedy będziemy wiedzieli, o co chodzi :slight_smile:

Brakuje Ci inspiracji? Możesz też skomentować istniejącą wypowiedź. Jeśli znajdziesz na platformie coś ciekawego, lub kontrowersyjnego, z czym się zgadzasz, na czym się znasz, lub z czym nie możesz żyć - to też wartościowa wypowiedź.

Jak organizujemy to wydarzenie?

To wydarzenie jest częścią festiwalu organizowanego przez edgeryders, który budujemy podczas spotkań online. Przeznaczyliśmy na niego środki i w duchu solidarności rozdajemy je członkom społeczności, nowym i starym.

Koordynatorkami tego wydarzenia są @AskaBednarczyk i @natalia_skoczylas

Kto finansuje ten projekt?

Projekt jest realizowany w ramach europejskiego grantu badawczego Horizon 2020 - numer grantu: 822682.

EN: This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 822682.

Eu emblem

Czy mój udział oznacza, że zgadzam się z poglądami organizatorów?

Nie, Twój udział pomaga nam w przeprowadzeniu badań nt. sytuacji politycznej w Polsce. Naszym celem jest zebranie różnych światopoglądów i opinii, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć kontekst polskiej polityki: sytuację ekonomiczną, dobrobyt obywateli, poglądy polityczne, politykę społeczną, dostęp do pracy, opiekę zdrowotną, kulturę, edukację… Im więcej zróżnicowanych głosów, tym bardziej trafna będzie nasza analiza i wyniki tych badań.

Rezultaty badań zostaną zaprezentowane na końcu projektu w postaci raportu, który przeczytać można będzie także na tej platformie. Zapraszamy was też tutaj do zapoznania się z metodologią i technologią, opartą na otwartej licencji, których używamy do prowadzenia tych badań.

Kodeks postępowania

Twoje bezpieczeństwo i wygoda są dla nas ważne - jeśli masz jakieś obawy, albo specjalne życzenia, zostaw komentarz lub napisz email do natalia@edgeryders.eu. Zrobię co w mojej mocy, żeby pomóc.

Celem platformy Edgeryders, zarówno naszych projektów, jak i technologii, a przede wszystkim społeczności, jest budowanie lepszego świata. Znaczenie słowa “lepszy” można interpretować na wiele sposobów - dlatego staramy się stwarzać przyjazną, otwartą przestrzeń dla szerokiego wachlarza tych pomysłów i wizji. Przygotowaliśmy też dla was netykietę, w której tłumaczymy, co to znaczy być częścią naszej społeczności. Pamiętaj, że jako użytkownik platformy podlegasz zasadom społeczności i warunkom opisanym tutaj.

Co się dzieje z moimi danymi na platformie?

Jako partnerzy projektu europejskiego, przestrzegamy w tej kwestii europejskiego prawa i zgodnie z nim chronimy wasze dane. Polecamy zapoznać się z warunkami, oraz z rozwiązaniami prawnymi:

Hej hej polscy POPrebelsi!

Jeśli nie widzieliście jeszcze, to robimy w sobotę takie oto wydarzenie - i byłoby wspaniale zobaczyć niektórych z was na miejscu - mamy cudowne jedzenie w programie, dobre filmy, dyskusje i prezentacje. Zaproscie rodziny i znajomych :slight_smile:

@Kasia @magda @Luthien_2007 @Catalina7 @Bruno @paulina @bankawstanka @aga39 @Benia99 @Darek @Pepe @SemelAri @Klara @Domi @samuel1 @Ja-Rek @Darek @Piekarz @AlinaCz @ALaAl @Marecki @PanAndrzej @mkcoffee @Szymon_Furmaniak @Adam1 @Seb @Sylwetta @matka @Polka @Kasza @mia @komendant @polityklewicy @Pracownica @ratownik1 @Zaradna100procent @NaSpokojnie @mamaju @Barbio @rysiek @AshDreamArt @Mikomann @RysiekLu @Edgeryders_User @trefelek @rafalski @tom @Sceptyk @artsoul @Artur @michal_wolny @xxx @Saloo @maga @monttanna @Martyna @Stef @Timon @Lewysierpowy @Arkadiusz @rafalgk @JustMe @bogol @MatruszOw @PrzemekS @grw123 @Mila @tomsej @kosciua @anna_k @Straznik @gawor @apophaticos @Lotta @Kalina @brad @Slonce